Můj titulek berte s nadsázkou, vztahy nejsou jen o sexu, ale byla jsem překvapená, kolik lidí právě fyzickou stránku vztahu podceňuje. A přitom bez ní vztah není.

Protože o vztazích píšu už nějaký ten pátek, mám skupinu čtenářů na které testuji, jak to mají ve vztazích oni, co jim dělá radost nebo starost. Tentokrát mě zajímalo, jak si lidé stojí v dlouhodobých vztazích a vytvořila jsem podle jejich povídání pravidlo tří – tedy tří základních pravidel, jak být v dlouhodobých vztazích v harmonii. Berte tahle pravidla z rezervou, je jasné, že každý jsme nějaký, ale třeba se inspirujete…

Nikdy nepodceňujte sex! – z vašich mailů jsem zjistila, že hodně lidí má tendenci po pěti, deseti, dvaceti letech vztahu sex bojkotovat, vždyť co už objevovat. Ze vztahu se pak stává spíš kamarádství než partnerství a to vážně není dobré. “Manželku miluji, ale sex poslední léta neklape, oba jsme asi vzdali zkoušení nových věcí a oživování sexuálního života. Jenže žena si zřejmě myslela, že někoho mám, když můj zájem o sex opadá a našla si milence. Děti jsou velké a já se obávám, že už jí se mnou nic nedrží, udělal jsem chybu,” napsal mi Petr. “Sex je kořením vztahu, nemělo by na něm stát všechno, ale myslet si, že po letech už není třeba, je chyba. Pracujte na něm, vymýšlejte nové věci, to je cesta ke spokojenému manželství,” píše vztahová koučka Scarlett Harris.

Hrajte hry – pravidlo dvě plynule navazuje na jedničku. Ale ne nutně musí souviset se sexem. Pod pojmem hry nemyslím, abyste na partnera hráli nějakou “habaďůru”, ale abyste vztah oživovali. Pozvěte ho znovu na rande, vymyslete druhé líbánky, zopakujte víkend, na kterém jste se před lety seznámili nebo třeba v baru dělejte, že se neznáte a začněte spolu flirtovat – cokoli, co vás baví, vzruší nebo láká. Tyhle hry jsou totiž kořením a někdy velmi smyslným.

Naslouchejte si, komunikujte– a abych nemluvila pořád jen o erotické stránce vztahů, opakem fyzického je to psychické, tedy v případě vztahu dialog. Z vašich mailů bohužel plyne, že nejen sex, ale i “obyčejné” povídání ve vztazích často nefunguje. “Před rokem manžela povýšili a je teď doma minimálně. Měli jsme takový ranní a večerní rituál – ráno popovídat u kávy co nás čeká a večer shrnout, co den přinesl. Nemuseli jsme povídat dlouho, ale věnovali jsme si pár minut, den byl tak nějak úplný. Dnes manžel nestíhá a ráno, když sedám k snídani, je už pryč a večer přichází tak pozdě, že jen padne a spí, nebo zírá na televizi. „Cítím, že se náš vztah rozpadá,” napsala mi Eva a bohužel není v dnešní době uspěchané jediná. Jenže bez vzájemného naslouchání si a povídání vztah fungovat nemůže.

Co říct závěrem, vztah to je velká láska a sexuální přitažlivost na začátku a souhra respektu, lásky a komunikace v jeho průběhu. Velká láska a sexuální napětí po čase vymizí, ale nahradit by ho měla trvalejší souhra…

Foto: Profimedia.cz

Léta se věnuje nejstarší medicíně světa ajurvédě, aromaterapii a józe a stále se zdokonaluje dalším studiem.