Pamatujete si doby, kdy byl mobilní telefon vzácnost a internet v mobilu sci-fi? To už dnes neplatí, naopak mobilní telefon je téměř nutností, a to i pro děti. Zajímá vás, jak se k mobilům v dnešní době staví čeští rodiče? Se zajímavými výsledky přišla společnost SAZKAmobil, která realizovala průzkum na téma děti a mobilní telefon.

Nákup prvního telefonu je spojený s nástupem do školy

„Poslední roky se poměrně ustálil věk, ve kterém děti dostávají svůj první mobilní telefon. Nákup je nejčastěji spojován s nástupem dítěte na základní školu, nejpozději pak ve druhé třídě. Hlavním důvodem je bezpochyby starost rodičů o bezpečnost dětí a možnost okamžité kontroly,“ říká Jan Schmiedhammer, ředitel mobilního operátora SAZKAmobil. Co se týče pohlaví, o něco dříve začínají používat mobilní telefony dívky. Důvodem jsou větší obavy o bezpečnost ze strany rodičů. Pravidelná kontrola jim dodává pocit většího bezpečí. Zahájení školní docházky je sice pro české rodiče důležitou motivací pro koupi mobilního telefonu, nicméně není zcela neobvyklé vidět s mobilem v ruce i předškolní děti. Pětina rodičů dětí ve věku 5 až 6 let přiznává, že své ratolesti už mobilním telefonem stihla vybavit.

Data raději až na druhém stupni

Internet v mobilu svým dětem rodiče většinou zpřístupní až s nástupem puberty. V první fázi děti používají mobil primárně na volání a zasílání textových zpráv, případně se připojují na veřejně dostupné sítě Wi-Fi. S přibývajícím věkem však narůstá tlak na rodiče, aby svým dětem umožnili surfovat na internetu odkudkoliv. „Ačkoliv první mobil mají děti většinou v osmi letech, nástup využívání mobilních dat je situovaný až do puberty, konkrétně v rozhraní 13 až 15 let,“ pokračuje Schmiedhammer. Dnešní školáci tráví stále více času na sociálních sítích. Kromě Instagramu je aktuálním fenoménem například sledování tzv. youtuberů. To jsou blogeři, kteří natáčí videa a umisťují je na veřejnou síť youtube.com.

Kredit nebo paušál?

Rodiče většinou začínají tím, že dětem koupí předplacené karty s omezeným finančním limitem. „Podle našeho průzkumu používá na prvním stupni základní školy předplacenou kartu, neboli kredit, dokonce více než 80 % dětí. Se zpřístupněním internetu pak většinou souvisí i změna způsobu vyúčtování. Předplacené karty se tak mění na paušál okolo 13 let věku dítěte,“ upřesňuje Schmiedhammer. V tomto věku tedy rodiče sjednají a zároveň i začnou platit svým potomkům měsíční tarif s mobilními daty. Paušální poplatky rodiče hradí běžně až do absolvování střední školy. Internetové trendy se samozřejmě rychle mění. Můžeme ale očekávat, že se průměrná věková hranice dětí aktivních na internetu bude i nadále snižovat.

Text: Jana Bobková

Foto: SAZKAmobil

Redakce magazínu ŽENY DÍVKY.