Zajímá vás zdravý životní styl? Pak možná právě vám pomůže dobrá rada od profíka. Na našeho fitness trenéra Tomáše Bára se tentokrát obrátila Eliška, jejíž dcera má nadváhu. Je vhodné už ve 14 letech navštěvovat posilovnu? A dodržovat jídelníček? Čtěte a dozvíte se více.

Dobrý den, moje čtrnáctiletá dcera má nadváhu. Chce začít chodit do fitness centra a dodržovat jídelníček sestavený na míru. Je to vhodné vzhledem k jejímu věku? Navrhujete případně něco jiného?  Eliška, 43 let

Hezký den, Eliško. Za vyloženě vhodné to rozhodně nepovažuji. Nedoporučuji v jejím věku ani cvičení ve fitness centru a už vůbec ne dodržovat nějaký konkrétní jídelníček. U dívky v tomto věku není cvičení se zátěží žádoucí, protože její tělo – svaly a jejich úpony (šlachy) či vazy a klouby – jsou stále ve fázi vývoje a přetěžovat je silovým cvičením s příliš velkou zátěží v podobě činek nebo na strojích by nebylo dobré. Obzvlášť s žádnou sportovní minulostí, kterou jste přímo nezmínila, ale tak nějak ji z Vaší otázky předpokládám. Cvičení není v tomto případě vhodný sportovní začátek.

Denně vídám ve fitness centru mládež ve věku 15 až 18 let a všichni do jednoho se tam vyloženě ničí. Je možné, že Vám dcera řekne, že tam chce chodit „na kardio,“ tedy na trenažéry jako běžecký pás, rotoped apod. Běhat nebo jezdit na kole ale může i venku a vy alespoň budete vědět, že ve fitku nezvedá činky. Další možností je cvičení s vlastní vahou. Proti tomu nic nemám, ale na to nepotřebuje posilovnu, kde opět snadno sklouzne k činkám, protože kamarádi či kamarádky to přece „dělají také.“

Tím můžeme dotaz na fitness centrum/posilovna uzavřít. Jako nejvhodnější sporty, co se pohybového rozvoje týče, mohu doporučit gymnastiku, a také atletiku. Minimálně do začátku to chce alespoň špetku disciplíny, kterou byste jí měla vštípit, ale zase to nesmí být úplně na sílu. Vždy je nutné, aby dceru daný sport i bavil. Chybu neuděláte ani u různých míčových her, například volejbalu. Nebo zkuste jakékoliv rytmické a taneční sporty, ty jsou takové „holčičí“ a mohly by uspět.

A co jídlo?

Druhá otázka se týká jídelníčku. Nejsme roboti, abychom něco dělali podle jasně daného plánu, který někdo předepsal. Zejména v dětství. Přesně sestavené a propočítané jídelníčky od nutričního terapeuta či terapeutky při nějakém konkrétní diagnostikovaném onemocnění trávicí soustavy teď neberu v úvahu, to není náš, respektive Váš případ. Není to pro zdravé dítě vhodné, navíc jsem už spoustu jídelníčků viděl, a na základě toho bych se obával o jeho kvalitu. Zavřeme-li oči nad dopadem na zdraví a za předpokladu, že by to přineslo požadovaný efekt, tak bych to stále nemohl doporučit.

Daný jídelníček nebude možné dodržovat celý život a po jeho vynechání či konci se dostaví „jojo efekt.“ Ani ten skok z toho, že doteď jedla cokoliv a najednou má ze dne na den pevný řád, by dcera nemusela psychicky ustát. Bylo by zaděláno na závažné potíže, jako jsou poruchy příjmu potravy.

Začněte tedy pomalu přecházet na všeobecně známé základy zdravého stravování s postupným vyřazováním polotovarů, sladkostí, smažených jídel, nadmíru zpracovaných potravin, slazených nápojů a jídel z fastfoodů. Ať se její strava skládá ze základních potravin, co nejméně zpracovaných. Dobré je maso, ovoce, zelenina, vejce, ryby, mléčné výrobky (jogurty, sýry), veškeré přílohy jako rýže, brambory, batáty, kuskus, jáhly, quinoa, bulgur. Nebojte se ani celozrnného pečiva. Kvalitních a „čistých“ potravin je spousta. Ať jí dcera pravidelně, tři až pětkrát denně. Neomezujte ji zásadně v množství jídla, zaměřte se na jeho kvalitu.

Snažte se tedy na redukci váhy pracovat postupně, zařadit nějakou tu sportovní aktivitu. Nejlépe v nějakém oddílu, ať to má hlavu a patu a celkově vést aktivní život, ať nesedí celý den doma s tabletem. Se sportem ani se stravou jí neobracejte život o 180 stupňů ze dne na den, ať ji neodradíte. Určitě na ní netlačte s tím, že musí zhubnout, nestavte ji na váhu denně ani týdně, možná ani měsíčně. Psychika, zejména u náctiletých děvčat, může být v tomto ohledu velmi křehká.

Máte dotaz na osobního trenéra? Napište Tomášovi na info@zenydivky.cz

foto: ČTK/Chris Radburn

Osobní fitness trenér. Absolvent Trenérské školy Petra Stacha a Trenérské školy Olympia. Specializuje se na redukci tělesné hmotnosti, silový trénink a doplňkovou přípravou sportovců.