Starosti, nespokojenost s vlastní postavou, stres a to, že se vůbec nemáte ráda. I to může být důsledek nadváhy nebo zdravotních obtíží, jež s sebou nesou negativní změny na vašem těle. Ať jste mladá, nebo v nejlepších letech, vždy se s tím dá něco dělat. Stačí trochu snahy… a dobrá rada od profíka. Se sportem, hubnutím, motivací do začátku cvičení, ale i se zlepšováním techniky posilování vám na našem webu nově radí pražský fitness trenér Tomáš Bár.

Dobrý den, už dlouho se trápím s povislým břichem, ale zároveň nemám ráda posilovny a podobná „hromadná“ zařízení. Doporučil byste mi, jaké cviky na břicho mohu dělat, ale nejlépe z pohodlí domova? Vena.

Tomáš odpovídá:

Milá Veno. Ze cviků na břicho je nejlepší volbou tzv. plank/prkno/vzpor na rukou, ale je to velmi náročný cvik. Navíc je nutné u něj ovládat opravdu velmi precizně dýchání do břicha, a proto není vhodný pro úplné začátečníky, mezi které se pravděpodobně řadíte.

Ilustrační foto.

Doporučil bych vám tedy některý z „klasických“ cviků. Jsou to různé varianty sedlehů, optimálním provedením může být např. v leže na zemi, paty jsou položené na nějakém vyvýšeném místě, aby kolena byla přibližně v pravém úhlu. Pozor, paty nemějte nikdy zaháknuté, jinak práci břišních svalů přeberou přitahovače kyčlí, a to už bychom procvičovali něco úplně jiného. To je startovní pozice, z ní se zvedáme s výdechem nahoru, hrudníkem směrem ke kolenům, paty zůstávají položené.

Břišní svalstvo je možné cvičit klidně až pětkrát týdně, jakmile budete trochu zkušenější. V začátcích samozřejmě doporučuji nižší intenzitu i počet opakování.

Máte dotaz na osobního trenéra? Napište Tomášovi na info@zenydivky.cz 

Foto: depositphotos/boggy22; belchonock

Osobní fitness trenér. Absolvent Trenérské školy Petra Stacha a Trenérské školy Olympia. Specializuje se na redukci tělesné hmotnosti, silový trénink a doplňkovou přípravou sportovců.