Cvičíte, ale nedosahujete takových výsledků, jakých si přejete? Možná zrovna vám pomůže dobrá rada od profíka. Na našeho fitness trenéra Tomáše Bára se tentokrát obrátila paní Jana. Ta sice pravidelně sportuje, ve fitku je jako doma, ale trápí ji problematika stravování. Konkrétně: když cvičí, má hlad. A je schopna sníst cokoli.

Dobrý den, potřebovala bych poradit s jídlem před a po cvičení. Do fitness centra chodím celkem třikrát týdně: na protažení, běh na pásu a pár základních cviků. Po hodince mám hlad a snědla bych vola. Co se doporučuje k jídlu, abych nebyla hladová, ale zároveň nepřibrala? Děkuji, Jana, 31 let.

Tomáš odpovídá:

K tomu, aby vám na tréninku nebylo těžko, ale ani jste nehladověla, stačí poměrně málo: velmi jednoduché jídlo. Tím se myslí maso, trocha přílohy a zelenina. Ideálně jednu až dvě hodiny před tréninkem.

Druhou možností je se takto najíst v rozmezí dvou až tří hodin před tréninkem a ještě třicet minut před výkonem přijmout už jen rychlou energii v podobě sacharidů, například banán.

Osobně se přikláním spíše k první variantě, mělo by to být dostačující. Také netrénujte příliš dlouho, se vším všudy by měl trénink trvat nanejvýš hodinu a půl. Protahujete-li se po tréninku velmi poctivě, pak byste se možná mohla dostat až na dvě hodiny. V takovém případě bych vám mezi tréninkem a protažením poradil na zahnání hladu ještě nějaký potréninkový přípravek, jako je třeba proteinový nápoj.

Máte dotaz na osobního trenéra? Napište Tomášovi na info@zenydivky.cz

Foto: deposithphoptos/pressmaster

Osobní fitness trenér. Absolvent Trenérské školy Petra Stacha a Trenérské školy Olympia. Specializuje se na redukci tělesné hmotnosti, silový trénink a doplňkovou přípravou sportovců.