Cvičíte, ale nedosahujete takových výsledků, jakých si přejete? Možná zrovna vám pomůže dobrá rada od profíka. Na našeho fitness trenéra Tomáše Bára se tentokrát obrátila Melánie. Celý život ji trápí silnější stehna. Dá se s tím něco dělat?

Nedaří se mi zpevnit stehna, ačkoliv chodím všude pěšky a cvičím osvědčené cviky, co s tím? Existují geneticky daná tlustá stehna? Melánie, 35 let.

Tomáš odpovídá:

Rozhodně v tom, co děláte pokračujte dál, jste na dobré cestě. Otazník visí pouze nad tím, co považujete za osvědčené. Pro jistotu Vám dám doporučím několik základních tipů, jaké cviky provádět. Jsou to především dřepy, výpady, bulharský dřep, hip thrust (tyto cviky nejen s vlastní vahou, ale také se zátěží!), a také lze využít posilovací stroje, například legpress nebo na zadní stranu stehen zakopávání na stroji v leže.

Hip Thrust.
Hip Thrust.

Nic jako tlustá stehna od narození neexistuje. Je ale pravda, že genetika nadělila každému z nás jinak. Co se ukládání tuku týče, tak u žen jsou zpravidla dva nejčastější případy. Jedné polovině se tuk ukládá především na břiše, přitom nohy zůstávají relativně štíhlé. Druhá polovina, do které nejspíš budete patřit, to má naopak. Břicho si žádné velké zásoby tuku nedrží, za to se ho většina ukládá do nohou, tedy stehen a zadku.

Cvičením zpevníte svaly ukryté pod podkožním tukem, ale také spálíte nějakou tu energii (kalorie), takže to celkově vede k Vašemu cíli. Doporučuji k tomu zdravě, pravidelně a pestře jíst. Neuškodí ani trocha aerobního cvičení.

Máte dotaz na osobního trenéra? Napište Tomášovi na info@zenydivky.cz

Foto: simplifaster.com/Sylvain Lemaire, depositphotos/ belchonock

Osobní fitness trenér. Absolvent Trenérské školy Petra Stacha a Trenérské školy Olympia. Specializuje se na redukci tělesné hmotnosti, silový trénink a doplňkovou přípravou sportovců.