Ať už vám na tváři vyskákaly sluneční skvrny po létě, nebo vás celoživotně trápí tzv. melasma, jejichž příčinou jsou spíše hormonální změny nebo genetika, ale slunce jejich viditelnost vždycky ještě zhorší, věřte, že se proti všem těmto hnědým flíčkům bojovat dá. Vybrali jsme pro vás vhodnou dermokosmetiku i estetická ošetření.

Pigmentových skvrn existuje hned několik druhů. Kromě klasických pih, které povětšinou bývají roztomilé a neškodné (jejich pravidelná kontrola nejméně jednou ročně se však rozhodně vyplatí!),  řadu z nás trápí i tzv. sluneční skvrny nebo přímo melasma. Zatímco sluneční skvrny několik měsíců po létě postupně samy probledávají, melasma vyžadují už svědomitější péči a razantnější ošetření. Ale pěkně jedno po druhém…

Domácí zmizíky

Většina kosmetických značek už dnes má svou řadu na vybělení pigmentových skvrn. Pokud by vás ale zajímaly i konkrétní složky produktů, které vaši pokožku opět barevně sjednotí, určitě v nich hledejte především výtažky z vrby bílé či korejského kaštanu, asijské rostliny takary obecné, japonského zeleného čaje nebo mořských řas. Mezi kyselinami pak v řešení pigmentace vedou kyselina azelaová a glykolová, glycyrrhetinová i čistá kyselina kojová. Nám v redakci se pak osvědčily produkty dermokosmetiky Neostrata, řada Enlighten, která je bohatá na extrakt z hroznových jader Chardonnay, výtažky z alpských rostlin, lékořice a na vitaminy C i E.

V boji s pigmentovými skvrnami se však obrňte trpělivostí. Aby hnědé flíčky probledly nebo z tváře dokonce zmizely úplně, bude aplikace těchto speciálních bělících přípravků vyžadovat vaši důslednost a trpělivost. Nejlepšího výsledku dosáhnete, pokud si osvojíte používání celé kosmetické řady od čistidla pleti, pleťového séra, denního krému až po noční fluid. A co se týče výsledku? Hodnotit ho můžete přibližně po 2–3 měsících pravidelného každodenního používání.

V rukou odborníka

Pokud se vám nechce na výsledek čekat příliš dlouho, nebo zkrátka tušíte, že důslednost v používání dermokosmetiky není vaše silná stránka, můžete se svěřit přímo do rukou estetického dermatologa. Na sluneční skvrny pouze v povrchových vrstvách kůže obvykle pomůže chemický peeling. „Při ošetření vám štetečkem naneseme na pleť speciální peelingovou směs bohatou na účinné hydroxykyseliny, které vaši tvář barevně sjednotí, zjemní a projasní,“ popisuje Katarína Třísková, korektivní dermatoložka z MEDICOM Clinic.

V odstranění pigmentací ve středních nebo ještě hlubších vrstvách kůže už ovšem lepších výsledků dosáhne spíše intenzivní pulsní světlo (IPL). Při tomto ošetření se pigment rozstřelí a do týdne se odloupne. Do třetice pak můžete zabojovat proti nežádoucím pigmentacím i metodou Biored peel. „Toto ošetření obě výše uvedené metody, tedy chemický peeling a IPL, velmi chytře kombinuje,“ dodává dermatoložka.

Naše tipy:

 

Foto: Profimedia, PR

Redakce magazínu ŽENY DÍVKY.