Přežije jen ten nejsilnější a živočichové nám tuhle teorii skvěle dokazují. Do života se někteří z nich vybavili schopnostmi, které jsou z našeho pohledu přinejmenším pozoruhodné, ale současně i šokující.

1. Kočičí moč svítí pod UV světlem. Kočky svým značkováním občas protestují, když se cítí utrápeně, vystresovaně nebo když se lidé v jejich okolí často hádají.

2. Sloní zub váží jako čtyři balení kilového cukru. Množství slonů bez klů se za uplynulých deset let zvýšilo z 1% na 30%. Důvodem je, že lidé tato zvířata, která jsou v mnoha zemích považována za symbol štěstí, vraždí.

3. Když se budou chtít králík, papoušek a chameleon podívat za sebe, nemusejí otáčet hlavou.

4. Věděli jste, že hlemýždi mají zuby? Mají jich stovky až tisíce a jejich chrup se může skládat z až stovky řad několika různých druhů zubů.

5. Slimák nemá jen jeden nos, ale hned čtyři.

6. Žížala doroste, když se přetrhne. Šváb může žít klidně i deset dnů bez hlavy.

7. Víte, co stojí za tím, že se kočky a kočkovité šelmy obecně můžou protáhnout jakýmkoliv otvorem o velikosti jejich hlavy? Jednoduše nemají klíční kosti.

8. Hadi v životě nepozřou rostlinu. Nikdy! Jsou to výhradní masožravci.

9. Gepard zrychlí na 70 kilometrů v hodině za tři vteřiny. Má tedy výkonnější zrychlení než třeba Audi TT. Dokáže pádit rychlostí až 130 kilometrů za hodinu, ale když mu kořist do 20 sekund unikne, svůj lov vzdává.

10. Velké sarančí hejno je schopné za jediný den sežrat téměř 20 tisíc tun vegetace .

Foto: depositphotos/StuPorter

Redaktorka časopisu Sedmička a webu Ženydívky.cz. Má ráda literaturu, dokumenty, přírodu a procházky starou Prahou.