Mezinárodní den žen lze sice po éře komunismu vnímat spíše jako svátek karafiátů, ale v celosvětovém měřítku má mnohem větší význam. Vznikl na přelomu 19. a 20. století jako připomínka boje „něžného pohlaví“za rovnoprávnost a emancipaci. Pro muže by tento den měl být skvělou příležitostí, jak dámy svého života potěšit a ukázat jim, že si jich váží a cení.

Rebelující newyorské švadleny

Není úplně jednoznačné, kdy přesně se Mezinárodní den žen konal poprvé. Z dostupných pramenů však vyplývá, že k jeho zavedení pravděpodobně vedla stávka několika tisíců dělnic v newyorské textilce, která se konala 8. března 1908. Švadleny při ní demonstrovaly za zlepšení pracovních a platových podmínek, za volební práva a konec dětské práce.

Během stávky vypukl v továrně požár a díky nedostatečnému evakuačnímu plánu a falešným požárním východům, za něj zaplatilo životem sto čtyřicet šest dělnic. Pod vlivem neštěstí se povedlo prosadit jisté změny v americkém pracovním právu a 8. březen se stal svátkem žen. Později byl uznán i v mezinárodním měřítku a dnes se slaví jako připomínka mezinárodní solidarity žen za rovnoprávnost, spravedlnost, mír a rozvoj.

MDŽ v České republice

Svátek získal během éry komunismu lehce nahořklou pachuť a ne každý na něj vzpomínal v dobrém. Po roce 1989 to dokonce vypadalo, že upadne v zapomnění. Nakonec ale byla jeho existence zachráněna a my si tento výjimečný den můžeme užívat dál, po svém.

Tipy na dárky:

  • Květina je dárek, se kterým nikdy nešlápnete vedle. A rozhodně nemusí jít zrovna o karafiát!
  • Milovanou osobu lze obdarovat též krásnou vůní. Jaké upřednostňuje? Má raději svěží nebo těžší vůně? Zjistit to není až zas tak těžké a pak už stačí jen vybírat…
  • Voňavá svíčka nejen navodí příjemnou atmosféru ale dokáže i zútulnit každý interiér. A ženy je navíc milují!
  • Březen je měsícem knihy a ta může být i krásným dárkem k MDŽ. Jaký druh čtiva milovaná osoba upřednostňuje? Pouští se ráda do dobrodružství, má raději romantiku, zajímají ji příběhy slavných osobností nebo zbožňuje vaření? Rozhodně je z čeho vybírat!
  • Dárek, který lze považovat za dokonalý, je bezesporu šperk. Jeho hodnota je trvalá a určitě potěší každou ženu. Záleží jen na vás, jak hluboko chcete sáhnout do peněženky.
  • Ani pozváním na večeři či do kina však neuděláte chybu. Čas strávený s osobou, která je vám drahá, se vždy vyplatí a vztahy upevní.

Foto: Depositphotos.com