Využívání platebních karet je rozšířené po celém světě, protože představuje pohodlný a bezpečný způsob placení. V České republice jich bylo dle statistik Sdružení pro bankovní karty dosud vydáno přes 12,8 milionů. Jejich vysoká obliba spočívá v řadě výhod, které karty nabízejí. Spolehnout se na ně můžete jak doma, tak v zahraničí.

Za hranicemi platí spíše kartou nebo kombinací karty a hotovosti v průměru každý druhý český turista. Jedná se totiž zpravidla o nejvýhodnější možnost a přináší řadu praktických výhod. Kromě toho, že u sebe nemusíte nosit větší obnos v hotovosti, máte možnost si provedené transakce zpětně zkontrolovat v bankovním výpisu. To vám poskytuje lepší přehled o vašich útratách a tento souhrn pak může sloužit i k efektivnímu zhodnocení vašeho rozpočtu.

Ačkoliv je u nás i v zahraničí akceptace platebních karet poměrně rozšířená, stále si až 70 % Čechů mění před cestou do zahraničí raději peníze doma. Nejčastěji z důvodu, že je podle nich směna v cizině dražší. Dalším důvodem jsou poplatky za výběr z bankomatů. Ty trápí většinu Čechů. Z exkluzivního výzkumu pro Expobank CZ vyplynulo, že pouze
15 % klientů bank má benefit v podobě bezplatných výběrů z bankomatů
k dispozici. Přitom čtyři z pěti držitelů karet by jej uvítali. „Jednoznačně doporučuji využívat platební kartu, a to nejen v tuzemsku, ale bez obav i během cestování za hranice. I tam mohou naši klienti s kartou Mastercard k běžnému účtu NEO zdarma vybírat hotovost ze kteréhokoliv bankomatu libovolné banky a bez podmínek,“ říká Přemysl Valouch, ředitel Personálního bankovnictví Expobank CZ. „V zahraničí si ale dejte pozor na službu směnného kurzu známou jako DCC. Ta spočívá v tom, že terminál nebo i bankomat nabídne volbu měny, ve které se má transakce zaúčtovat, tedy měnu místní a k tomu částku v českých korunách. Taková služba je ale většinou nevýhodná. Volte raději transakci v místní měně,“radí Přemysl Valouch z Expobank CZ. Zjistěte si, jestli vaše banka nabízí běžný účet s bezplatnými výběry hotovosti kdekoliv, ale také se ujistěte, že s tím nejsou spojené další podmínky.

Při využívání bankomatů raději používejte bezkontaktní výběr, pokud to daný automat umožňuje. Funguje stejně jako bezkontaktní placení, to znamená přiložením karty ke čtečce. Je to bezpečnější a rychlejší. Až budete zadávat PIN, vždy zakrývejte klávesnici dlaní. Nikdy si nenechávejte PIN zapsaný v blízkosti karty, raději si jej dobře zapamatujte. Obecně dále platí doporučení vybírat z bankomatů provozovaných bankami. Ty spadající pod nebankovní instituce často účtují vysoké poplatky a v případě zahraničí nabízejí nevýhodné měnové kurzy.

Foto: Expobank