Rodinný rozpočet by měl vést každý, kdo to s vylepšením finanční situace myslí vážně. Základním předpokladem je mít přehled, a díky vedení rozpočtu je možno vidět v jasném světle kolik se skutečně utrácí, jak velkou část tvoří dluhy, pravidelné i nepravidelné výdaje a v jaké výši jsou příjmy.

Téměř polovina českých domácností si nevede žádný rodinný rozpočet. Naopak čtyři procenta rodin zaznamenávají finanční příjmy a výdaje na týdenní bázi. S výší rodinného rozpočtu své děti seznamuje 16 procent rodičů, jak vyplývá z údajů získaných z průzkumu agentury STEM/MARK pro společnost Home Credit, který byl proveden mezi více než 800 dospělými i dětskými respondenty.

Mnoho domácností je rádo, když jejich příjmy pokryjí všechny výdaje a zdá se, že peníze na investice či odkládání na horší časy již nezbývají. Hospodařit s většími přebytky může jen velmi málo rodin. Většina spíše řeší co si může dovolit koupit a odpočítává dny do výplaty. Pokud však podrobí příjmy a výdaje podrobné analýze, lze i zde najít vhodná místa k šetření.

Dvě třetiny rodin pravidelně odkládají část svého příjmu. „Nejčastěji, asi v polovině případů, volí tuzemské domácnosti spořící účet, dvě pětiny peníze nechávají na běžném účtu a 31 procent šetří prostřednictvím stavebního spoření. Doma do obálky ukládá peníze pětina lidí,“ říká ombudsman společnosti Home Credit Miroslav Zborovský.

Šest z deseti domácností využívá některý z úvěrových produktů. Třetina má hypotéku, 22 procent kreditní kartu a 21 procent hotovostní úvěr. Rodiče svým dětem o zadlužení nejčastěji řeknou v případech, kdy jde o splátky na auto či na bydlení. Více půjček než úspor má zhruba 23 procent domácností, naspořeno má 42 procent rodin.

Rodinné finance a děti

Děti by měly vědět, za co všechno musí rodina platit (nájem, hypotéka, potraviny, kroužky, dovolená, auto…). Odmalička je dobré potomkům vysvětlovat, že není možné celou výplatu utratit, ale je nutné část peněz odložit na nečekané výdaje – například na opravy a samozřejmě na spoření. Dle názoru ekonomky Marcely Hrubošové, by měli rodiče do řešení finančního dění v domácnosti zapojit zejména teenagery.

„V tomto věku by děti měly znát cenu práce i výši výdajů domácnosti. Měly by se začít učit, jak z výdělku pokrýt každodenní život i jak se zajistit do budoucna. Dát teenagerovi praktickou ukázku tím, že na něj přenesu část jeho plateb, je nejlepším vykročením k jeho dospělosti,“ dodává.

Ve více než polovině případů rodiče seznamují potomky s rozpočtem v době, kdy je dítěti nejméně 14 let. Častěji se svými dětmi probírají rodinný rozpočet ženy. Vhodné jsou k tomu zejména situace, které vyžadují mimořádné výdaje. U nejmladších dětí jde pak o případy, kdy potomek vyžaduje něco zbytečného nebo drahého. O svém příjmu se ani s nejbližšími nebaví přibližně 22 procent rodičů.

Návod jak začít s rodinným rozpočtem

Kupte si bloček, stáhněte si aplikaci do mobilu či použijte tabulkový procesor Excel nebo Google tabulku. Záleží na vkusu a možnostech konkrétního člověka. Zapište všechny příjmy i výdaje a dejte hlavy dohromady. V případě, že povedete rozpočet poctivě, vás nemůže překvapit nepříjemnost v podobě nepřijetí karty při platbě v obchodě či nedostatek peněz na splátku hypotéky.

 

Postup při sepisování rodinného rozpočtu:

  • soupis všech čistých příjmů – mzdy, brigády, dávky, jiné příjmy
  • shrnutí všech měsíčních výdajů                                                 
  • zjištění, zda příjmy pokrývají stávající výdaje
  • přehodnocení a přizpůsobení výdajů
  • aktualizace rozpočtu – nezapomínejte tabulku pravidelně aktualizovat podle změn ve výdajích a příjmech

Foto: Profimedia