Srdečně zveme všechny ctitele Jiřího Šlitra a divadla Semafor do zbirožské výstavní síně v Městském muzeu Zbiroh na Masarykově náměstí. Kresby nejen z cest jsou shromážděny a vystaveny v muzeu do 16. 9. 2018. Výstava připomíná 50. výročí od úmrtí, které nastane v roce 2019.

Jiřího Šlitra známe především z divadla Semafor jako hudebníka, skladatele, zpěváka, pianistu a naivního herce „kamenné tváře“. Žije v povědomí současníků jako autor stále populárních písniček. Méně známá je dnes jeho záliba v kreslení a malování, přesto mnozí vědí, jak vtipně a výstižně se zběhlý právník vyjadřoval tužkou a perem. Kudy chodil, tam kreslil, vždy měl u sebe svůj skicák – v divadle, na cestách, na dovolené. Pamětníci vzpomínají, že Jiří Šlitr kreslil prakticky každou volnou chvíli na turné či během natáčení desek i filmů. Zejména ke konci života často ilustroval knihy. Na svém kontě má více jak tucet titulů – děl nejen kolegy Jiřího Suchého – Vyvěste fangle, ale také knih Josefa Škvoreckého – Zbabělci, Babylonský příběh, Jana Nerudy – Malostranské povídky, Pavla Boška – Redutání nebo Šimka s Grossmannem – Besídka zvláštní školy. Šlitrovy práce byly už za autorova života vystavovány ve Wiesbadenu, Bruselu, Dortmundu, New Yorku, v Hollywoodu nebo Houstonu.

Tak trochu jiný zámek

Zámek Zbiroh stojí v nádherných křivoklátských lesích v bezprostřední blízkosti Brd. V lokalitě, kam dlouhá léta noha „obyčejného smrtelníka“ nemohla vkročit. Stavba zámku ze všech stran překvapuje a udivuje. To, co uvidíte na Zbirohu, se tak trochu vymyká běžným prohlídkám hradů a zámků. Snad je to dáno tím, že byl zpřístupněn relativně nedávno a mohl si tak dovolit moderní přístup k instalaci expozic. Jistě proto, že i sám zámek je bezpochyby jedinečný. A třeba je to dáno i tím, že objekt si na svou rekonstrukci musí také tzv. vydělat, z toho důvodu se už předem počítá s využitelností reprezentativních i historických prostor ke komerčním účelům. Za zmínku určitě stojí středověká krčma Z Rudolfovy kratochvíle, která má samozřejmě otevřeno i přes den a nic vám nebrání spojit prohlídku zámku s kulinářskou tečkou. V dobovém prostředí, na kameninovém nádobí, si můžete dopřát středověké i současné lahůdky. Můžete využít jízdu zámeckým vláčkem, která je v ceně vstupenky do areálu. Vláček vás odveze od brány do parku až k zámku a zase zpátky. A asi víte, jakou radost mají z této kratochvíle děti.

Redakce magazínu ŽENY DÍVKY.