Slaná vůně Jaderského moře, svěží středomořský vzduch, zpívající rackové a blankytné nebe… Uprostřed toho všeho stojí půvabné přístavní město, ve kterém se doslova zastavil čas. Můžete sem vyrazit za zábavou, procházet se jeho kouzelnými starými uličkami nebo pozorovat v moři skákající delfíny.

Istrijské Benátky

Rovinj se rozkládá na západním pobřeží poloostrova Istrie a turisté si jej oblíbili nejen pro jeho středomořské klima, ale zejména i pro jeho samotné historické jádro, které připomíná středověká nebo renesanční města a Benátčané, kteří jej ve 14. století ovládli a opevnili, mu vtiskli cosi z jedinečného kouzla romantických Benátek. Úzké, starobylé domy s balkony i bohatými portály stojí těsně vedle sebe, po stranách je lemují strmé křivolaké uličky s průchody a schodišti, jež terasovitě stoupají až k nejvyššímu bodu města, k chrámu patronky sv. Eufemie, jejíž socha shlíží s vrcholu na město a ochraňuje jeho obyvatele.

Každý den něco nového

V místních uličkách najdete bohatou nabídku rukodělných výrobků, uměleckých předmětů i suvenýrů, v zákoutí těch dalších potkáte řadu stylových restaurací s venkovními zahrádkami a s lahodnými istrijskými specialitami, ale také s výbornou italskou kuchyní. Kulturní program města přináší každý den něco zajímavého z nabídky festivalů, folklorních večerů, zábavních pořadů, výstav, koncertů nebo diskoték, milovníci zajímavých sbírek mohou navštívit Vlastivědné muzeum Rovinje, obdivovatelé vodního světa zase akvárium ve Středisku pro mořský výzkum.

Pro romantiky i pro sportovce

Z hlavní přímořské promenády se vám v noci naskytne okouzlující pohled na zářící siluetu starého města, ve dne vás kromě osvěžující koupele v mořských vlnách potěší procházka v bezprostřední blízkosti města. Upravené stezky nabízejí zážitek z krásné a bohaté středomořské vegetace a zavedou vás až do chráněného lesoparku Zlatý mys s voňavými kvetoucími rostlinami a přírodní rezervací cedrů a dalších porostů. Ať už holdujete vodním sportům, nebo preferujete kolo, nudit se tu nebudete a ubytování v místním hotelu nebo kempu se špičkovými službami, se pro vás stane příjemným zážitkem, na který budete často a rádi vzpomínat.

Redaktorka časopisu Sedmička a webu Ženydívky.cz. Má ráda literaturu, dokumenty, přírodu a procházky starou Prahou.