V Čechách je plno krásných míst a jedním takovým přírodním skvostem je i turisty velmi vyhledávaný Český ráj. Nejvíce láká bývalá skalní pevnost Drábské světničky nebo třeba pískovcové městečko ležící jen o malý kousek dál, tzv. Příhrazské skály.

Kouzlo tohoto magického místa si vychutnáte doslova v každém ročním období. Drábské světničky jsou směsicí skal, žebříků, nejrůznějších chodbiček i skalních světniček. Když vystoupáte až na jejich vrchol, celkový dojem ve vás ještě umocní úžasně osvobozující rozhled na půvabnou okolní krajinu a vrcholy jehličnatých stromů tyčících se pod vámi.

Drábské světničky

Výšky až 141 metrů nad údolím totiž dosahuje sedm pískovcových bloků, na nichž byl před několika sty lety vybudován skalní hrad. Jednotlivé bloky jsou od sebe odděleny úzkými průrvami, které spojují dřevěné můstky a žebříky. Dodnes jsou zde dochovány zbytky téměř dvou desítek světniček vytesaných do pískovce. Ke skalnímu hradu vedou dvě turistické cesty. Ta delší má zhruba dva kilometry a táhne se po okraji tajemných Příhrazských skal s pozoruhodnou přírodní puklinou.

Příhrazské skály

Puklina mezi až 15 metrovými skalami nazvaná Studený průchod měří na délku celých 125 metrů a vznikla odlomením a posunem okrajové kry pískovcového masívu. Teplota v soutěsce v průběhu celého roku nepřesahuje 10° C a v létě tak teplotní rozdíl v ní a venku přesahuje klidně i 20° C. V jejím studeném a vlhkém prostředí se daří zajímavému společenství mechů i lišejníků a celé místo působí tak nějak pohádkovým dojmem.

Zřícenina hradu Valečov

V ojedinělé přírodní rezervaci stojí za to navštívit také nedalekou zříceninu hradu Valečov s dochovaným hradním jádrem i zděným palácem, včetně různých skalních komor a chodeb. Hrad byl postaven Valečovskými z Valečova po roce 1300 a byl vytesán do okolních pískovcových skal. Zajímavostí pro návštěvníky je jeho předhradí se skalními byty, vězením a dokonce i s hladomornou, nechybí ani krásná vyhlídka. Na všech těchto nevšedních místech v srdci Českého ráje se pro vás na několik hodin zastaví čas a dobrodružná výprava přinese vám i vašim dětem nové obohacující zážitky.

Foto: profimedia

Redaktorka časopisu Sedmička a webu Ženydívky.cz. Má ráda literaturu, dokumenty, přírodu a procházky starou Prahou.