S Jaruškou Sedláčkovou, majitelkou studia Grain Space a především známou jógovou učitelkou, jsme se tentokrát potkaly v jarních vedrech a povídaly si o tom jestli můžeme s pomocí jógy dosáhnout těla (i mysli) bohyně… Dále už pokračuje a hlavně cvičí sama Jaruška, zkuste to s ní.

Vysoké teploty nám pomalu a plíživě připomínají, že léto je za humny a slunce by mělo probouzet tu nejkrásnější a nejsmyslnější ženskou energii v nás. Nebo ji alespoň napomoci. Jste ale spíše smutné z toho, že máte jarní bundy odhodit a obléknout se do šatů? Máte pocit, že se v šatech necítíte dostatečně žensky? Věděly jste, že stačí tři velmi intenzivní a přesto stále terapeutické ásany? Ty vám aktivují střed těla, otevřou linii srdce, uvolní napětí v zádech, začnou tvarovat pas a prokrví obličej. Navíc odstraňují vrásky a při pravidelném opakování ve svém „předklonovém“ provedení zlepšují kvalitu a objem vlasů. Tak bohyně, je na čase cítit se božsky!

Krok 1 – Dosáhnu, kam si jen budu přát

Postavte se do roznožného stoje s nohama tak daleko, aby vám pozice byla stále příjemná a už od samého počátku nemuchlala obličej. S nádechem vzpažte a do výdechu se pomalu předkloňte dolů, překřižte paže a zapřete se pouze za bříška prstů u rukou. Maximálně vyvěste korunu hlavy, klidně s hlavou i lehce zahýbejte do všech stran světových. Pohlídejte si uvolněné zuby, ty vás v pozici rozhodně nepodrží a ani neudrží. Vyhrbte se v zadní linii těla a začněte prodýchávat na osm dechů oblast ledvin. Po dlouhodobější praxi se vyneste elegantně z pat nad zem, neb tento neviditelný podpatek je jediný účinný a sexy. Pozice aktivuje pánevní dno, působí jako prevence při inkontinenci, protahuje záda, ulevuje od bolesti hlavy, masíruje trávení, takže zrychluje metabolismus, tvaruje bříško, prodlužuje skrze protažení všechny končetiny, tím, že se svaly krásně zeštíhlí a přesto jsou funkční.

Krok 2 – Odlehčím se

Zůstaňte v původní pozici. Odložte se na celé plosky nohou, rozmotejte paže a s nádechem šetrně postupte dopředu, kde se zapřete za podkovy dlaních. Hlava je stále volná, ramena a třísla svobodná, dech vedený do zadní linie těla, zuby nedrží. S každým nádechem procítíte, jak vás pozice malinko přizvedne a do výdechu se zkuste protáhnout za kostrčí do dálky, jako byste se oddálili od svých paží a více si protáhli celou zadní linii těla. Nezapomínejte v pozici udržet plosky nohou na podložce a zapřít se do vnitřních hran chodidel, čili nechat ležet i malíkové prstíky. Pozice harmonizuje a revitalizuje oblast srdce, činí nás zabydlenější v sobě, odstraňuje neatraktivní hrby a učí chodit zpříma. Pánevní dno je opět ladně v pozoru a trávení plesá radostí.

Krok 3 – Pas si pomačkám

Výchozí ásana vám stále dělá garde. S nádechem si přibližte levou paži k vnitřní hraně pravé nohy. Zapřete se buď za dlaň nebo za celé předloktí, záleží, co je vám zprvu příjemnější a hlavně, co nebolí. S dalším nádechem zvedněte pravou paži vzhůru a podívejte se za ní. Prodýchejte na 5 dechů a poté strany vyměňte. Pozice především projasňuje obličej, pročišťuje hlavu, zeštíhluje pas, hýždě mění tvar též a srdce se raduje, pánevnímu dnu se srovnává asymetrie a při každém dalším opakování mu již přestává dělat garde a pozice obrušuje smutky z nás i v nás neb nás ždímá jako mokrý ručník.

Foto: pixabay.com/Kaz; Grain Space

Léta se věnuje nejstarší medicíně světa ajurvédě, aromaterapii a józe a stále se zdokonaluje dalším studiem.