Hlavním cílem Světového dne boje proti rakovině, každoročně připadajícím na 4. 2., je osvěta a zvýšená pozornost problémům, se kterými se musí onkologicky nemocní pacienti potýkat. Boj proti rakovině podporují různé osobnosti po celém světě – tento rok například tenisová legenda Martina Navrátilová, která se stala tváří celoevropské osvětové kampaně „My Time, Our Time“ (Můj čas, náš čas) věnující se osudům pacientek s rakovinou prsu v metastatickém stadiu.

Situace pacientek v České republice

„Rezervy jsou v současné době v přístupu k novým lékům, ale třeba i v sociálním systému v rámci posuzování invalidity,“ říká koordinátorka Hlasu pacientek Ivana Plechatá. To potvrzuje i Zuzana Nemčíková, pětapadesátiletá armádní psycholožka, které se rakovina vrátila několikrát. „Abychom dostaly invalidní důchod, musíme se před doktorem opakovaně obhajovat, jelikož nemoc není tolik vidět,“ říká za sebe i další pacientky.

S diagnózou pokročilé rakoviny prsu žije v Česku asi 3 370  žen, cílenou léčbu ovšem dostává pouze hrstka z nich. Podle primářky onkologického oddělení Masarykova onkologického ústavu v Brně MUDr. Kataríny Petrákové, Ph.D současný český sociální systém neumožňuje poskytnutí cílené léčby všem pacientkám. Pro nemocné s hormonálně závislým karcinomem prsu je v řadě evropských zemí tato nová léčba již hrazena ze zdravotního pojištění a na celém světě jí bylo léčeno více než padesát tisíc pacientek. „Některé cílené léky, které významně prodlužují přežití pacientek za dobré kvality života a jež měly dočasnou úhradu, ji v roce 2017 ztratily. Jde přitom o léky, které jsou dostupné ve dvaadvaceti zemích Evropy,“ vysvětluje primářka onkologického oddělení Masarykova onkologického ústavu v Brně Katarína Petráková.

Lékaři dnes rozlišují několik typů metastatické rakoviny prsu podle typu nádoru. Zhruba 70% pacientek má hormonálně závislý nádor, což znamená, že růst nádoru závisí na přísunu ženských hormonů. Tyto pacientky byly dosud léčeny hormonální léčbou, která může být nově kombinována s tzv. cílenou léčbou. Tato kombinovaná léčba dokáže významně prodloužit dobu do dalšího postupu nemoci. „Podle výsledků klinických studií může tento způsob léčby významně oddálit další postup nemoci a zlepšit léčebnou odpověď, a to při velmi dobré kvalitě života, což je pro pacientky nesmírně důležité,“ doplňuje Petráková.

Volání expertů

Na situaci metastitických pacientek nyní upozorňuje celoevropská kampaň My Time, Our Time (Můj čas, náš čas), která má za cíl zvýšit povědomí o dennodenní realitě žen s pokročilou rakovinou prsu. Pro ty je život především bojem o čas.

Na listopadové akci v Bruselu vystoupila řada předních odborníků na problematiku rakoviny prsu. Susanne Schaffertová, evropská ředitelka onkologické divize společnosti Novartis, vyjádřila porozumění pacientkám. „Zejména ty s pokročilou rakovinou prsu se mohou cítit zanedbané a opomenuté. Přitom tyto ženy na celém světě stále žijí život, který má smysl, a přinášejí hodnotu ve své komunitě, ve své práci, svým blízkým.“ Podle Schaffertové je nezbytné, aby ústředním tématem efektivní spolupráce mezi politiky, firmami, experty a pacientskými organizacemi byly právě potřeby pacientů. „Pokud dojde k diagnóze a léčbě dříve, může se zvýšit poměr těch, co přežijí. Ženy se mohou vrátit do práce, nadále žít svůj život a být prospěšné společnosti.“ Přestože pokročilá rakovina prsu je v současnosti stále nevyléčitelná, je tu řada změn, které je možné udělat v rámci evropských zdravotnických politik a posílit tím prevenci. „Rakovinou prsu onemocní během života každá osmá žena,“ uvedla Fatima Cardoso, koordinátorka European School of Oncology. „Ale pokud by každá byla léčena s využitím všech poznatků, které jsou k dispozici, mohlo by být úmrtí z pokročilé rakoviny prsu o 30 % méně.“

Jednou z tváří kampaně My Time, Our Time je i tenisová legenda Martina Navrátilová, která s rakovinou prsu bojovala od roku 2010. „Byla jsem tak zdravá, jak jen můžete být a nemusela si o nic dělat starosti. Diagnózu jsem se dozvěděla, když jsem byla v Aspenu. Najednou si uvědomíte, že váš život se může změnit během nanovteřiny, takže pak opravdu začne platit, že si musíte užít každý den,“ vzpomíná česká rodačka. „Nezáleží na tom, kolik vyděláváte, vždycky můžete vydělávat víc, ale čas, ten se vám nikdy nevrátí. Nesmíte mít výčitky, že děláte něco, co je dobré pro vás, protože když je to dobré pro vás, bude to dobré i pro lidi kolem vás. Hlídejte si svůj prostor, hlídejte si pozitivní energii a hlídejte si svůj čas,“ vzkazuje pacientkám.

„Čas je to nejcennější,“ říká Martina Navrátilová

 

Martina Navrátilová o své tenisové kariéře

„Jmenuji se Martina Navrátilová. Hrála jsem hodně tenis a po dlouhou dobu se mi docela dařilo. Takže jsem dosáhla obojího, jak setrvačnosti, tak skvělých výsledků. Jediný rekord, po kterém jsem šla, byl Wimbledon, který jsem nakonec vyhrála devětkrát. Do té doby byl rekord osm vítězství. A nejvíc pyšná jsem asi na rekord, že jsem na tomto turnaji vyhrála celkem osmdesát dvouher a čtyřher. Takže na vrcholu své kariéry jsem opravdu tvrdě dřela fyzicky i psychicky. Možná až moc, ale byla jsem ve vynikající fyzické kondici. Tenis jsem přestala definitivně hrát, když mi bylo třicet osm. Pořád si ale hlídáte, co jíte, co děláte, jak dlouho spíte. Víte, dělám to tak v podstatě posledních čtyřicet let.“

Zlom přišel nečekaně

„Byla jsem tak zdravá, jak jen můžete být a nemusela si o nic dělat starosti. Diagnózu jsem se dozvěděla, když jsem byla v Aspenu. Tím se pro vás všechno změní. Uvědomíte si, že váš život se může změnit během nanovteřiny, takže pak opravdu začne platit, že si musíte užít každý den.“

Tenisový trénink pomohl při překonávání nemoci

„Já se dokážu velice dobře vyrovnat s realitou a dívat se dopředu. Netrápím se tím, co by kdyby. Prostě se vypořádávám s tím, co je tady teď. V tom mi pomáhá tenisový trénink, musíte zahrát míček. Míček je právě tady. Na nic jiného nemyslíte. Když jste špičkový profesionální sportovec, naučíte se myslet pozitivně. A to mi hodně pomohlo i jako pacientovi. Důležité bylo pozitivní myšlení a také to, že jsem se obklopila pozitivními lidmi. Nicméně, ať už vyděláváte jakékoliv peníze, vždycky můžete vydělávat více nebo méně, ale čas, ten se vám nikdy nevrátí. Nesmíte mít výčitky, že děláte něco, co je dobré pro vás, protože když je to dobré pro vás, je to dobré i pro lidi kolem vás. Hlídejte si svůj prostor, hlídejte si tu pozitvní energii a hlídejte si svůj čas.“

Foto: archiv; pixabay.com/padrinan

Redakce magazínu ŽENY DÍVKY.