Na 16. října spadá světový den páteře. Právě bolest zad je jedna z těch nejčastějších. Je ale jenom na vás, jestli se bolestí necháte ovládat, nebo s ní zatočíte.Podle průzkumů trápí více jak čtvrtinu populace středního věku chronická bolest páteře. Naše páteř je složitý mechanismus skládající se z obratlů, meziobratlových plotének, meziobratlových kloubů, vazů a svalů, které umožňují její pohyb. Při neopatrném pohybu může dojít k jejímu narušení, které se ohlásí akutní bolestí. Kolem postiženého místa dojde ke stažení páteřních svalů, ztuhnutí meziobratlových kloubů, jejich zablokování a pacient zůstane v poloze, která neodpovídá normálnímu držení těla. Tato bolest tak může být velmi nepříjemná a často bývá i dosti bolestivá.

Pilulka je jen dočasné řešení

Většina lidí, které bolesti páteře trápí sahají po pilulce na zahnání bolesti. Ta ovšem přináší jen krátkodobé řešení. Pokud se chcete bolesti zbavit trvale, je nutné abyste posílili střed těla, což je možné jednoduchými rehabilitačními cviky. Pomůže vám při tom třeba zkušený učitel jógy, například jógové terapie, nebo Feldenkreisovy metody, ale samozřejmě také školený fyzioterapeut. Obvykle si stačí osvojit pár cviků, které pak každý den doma zopakujete. Zabere to pár minut, ale výsledky jsou velké.

Správné držení těla

Maminky a babičky nám lezly na nervy, když jsme jako děti musely poslouchat – “Narovnej se, nehrb se přece…”. Tyhle dobře mířené rady jsou ale, pro bezbolestnou páteř opravdu stěžejní. Správné držení těla, i u počítače, je velmi důležité a lidé, které si na něj dávají pozor trpí bolestí páteře určitě méně. Stejně důležite je pak spaní, tedy konkrétně jakou matraci máte, a jak spolupracuje s vašimi zády a také jaký typ polštáře jste vybrali, jestli není příliš vysoký nebo jinak nevhodný.

Jak si poradit v práci

Většina z nás má sedavé zaměstnání a hodně času tráví u počítače. Je proto  důležitě pracovat s tím, jak máte vysokou židli vzhledem k psacímu stolu a výšce počítače. Neměli byste se nijak hrbit, abyste na monitor viděli, páteř by měla mít oporu, je možné využít třeba malý polštářek nebo overball, který udrží bederní páteř vzpřímenou. Ke stolu byste němeli být nijak natočení zboku a podobně, naopak je nutné sedět přímo proti monitoru. Během pracovní doby je dobré se několikrát protáhnout, při obědové pauze nejíst u počítače, ale vyjít ven na malou procházku. Také není od věci, pokud je to možné, mít v práci velký nafukovací míč, který občas vyměníte za židli.

Vitamin B12

Lékaři, fyzioterapeuté nebo odborníci z webu bezbolestizad.cz se shodují, že dobrou podporou, jak se zbavit bolestí páteře je i vitamin B12, který působí proti bolesti. “Béčko” napomáhá správně vyživovat nervy a svaly, dokáže též zmírnit bolesti zad. Potraviny, které obsahují značné množství vitamínu B jsou ořechy, maso, vejce, luštěniny, brambory, listová zelenina, či pivovarské kvasnice. Také je obsažen ve volně prodejném léku Milgamma®N cps, který obsahuje trojkombinaci vitamínů B1, B6 a B12.

 

Foto: bezbolestizad.cz

Léta se věnuje nejstarší medicíně světa ajurvédě, aromaterapii a józe a stále se zdokonaluje dalším studiem.