Vysmívaní, milovaní… ale hlavně masově sledovaní a pohádkově bohatí. Bizarní rodina Kardashianových se vyšvihla mezi nejslavnější lidi na planetě. A je to obdivuhodné, protože v ní nikdo nic pořádně neumí. V příběhu tohoto rodu je ale všechno – od sexuálních skandálů až po vraždu.

Je 2. října 2016, krátce před třetí hodinou ranní. Americká „profesionální celebrita“ Kim Kardashian se v soukromé rezidenci v centru Paříže, kam přijela na Fashion Week, chystá jít spát. Najednou slyší na dvoře kroky a vidí, jak k jejím dveřím vedou dva maskovaní muži spoutaného recepčního.

Kim volá bodyguarda, ten je ale s jednou z jejích sester ve městě. Muži v kuklách k ní přistupují a chtějí snubní prsten v hodnotě čtyř milionů dolarů. Kim jim ho dává, oni ji spoutají. Žena křičí…

Lupiči americké televizní hvězdě arménského původu hrozí pistolí u hlavy a táhnou tmavovlásku do koupelny. Kim prosí, aby ji nezabíjeli, že má doma děti. Najednou začne vyzvánět telefon. Zakuklenci vytuší, že by měli zmizet. Berou cennosti za 11 milionů dolarů a dávají se na útěk. Přijíždí policie a otřesená Kim prchá do Kalifornie za rodinou. Na deset týdnů mizí i ze sociálních sítí a pozastavuje výrobu reality show Keeping Up with the Kardashians, jíž je součástí.

Nemilá příhoda z minulého roku je střípkem z mozaiky událostí spojených s rodinou Kardashianových-Jennerových, které se ze světových médií valí už několik let. Před „klanem Kardašek“ nelze uniknout. Pro miliony lidí je tato rodina symbolem kulturního úpadku „nultých let“, kdy společnost dospěla do fáze, v níž celebrita nemusí nic umět, přesto se těší globální slávě. Když se ale na rodinu s oněmi arménskými kořeny člověk podívá blíž, zjistí, že tento pohled je trochu lichý. Odpovědi na to, proč jsou tak úspěšní, jsou v nadšeném okolí, v jejich obdivovatelích, ale i v jejich historii.

„Uniklá“ sex tape

Zlomová etapa pro rodinu Kardashianových nastala kolem roku 2007. A začíná právě u Kim – přesně Kimberly. Narodila se v roce 1980 produkční Kris a advokátovi Robertu Kardashianovi a prožila relativně normální dětství v Beverly Hills se sestrami Khloé, Kourtney, bratrem Robem a pak i s mladými nevlastními sestrami Kendall a Kylie, které měla matka Kris s olympijským vítězem Brucem Jennerem.

Napřed pracovala v otcově firmě, ve dvaceti letech začala Kim působit jako asistentka dědičky hotelového impéria Paris Hilton. Zkazky, jak po ní uklízela záchod, jsou legendární, rozmařilá Paris ale ambiciózní dvacátnici ukázala, že sláva je fajn. Jak se v roce 2007 dalo rychle proslavit? Pustit na internet nahrávku, kde si Kim užívá sex.

Kim popírá, že by erotickou nahrávku, v níž si v posteli užívá se zpěvákem Rayem J, vypustila sama. Dokonce se úspěšně soudila se společností, která poté „sex tape“ přeprodávala. Získala pětimilionové odškodné. V dolarech pochopitelně. Nakonec k tomu získala i to, co chtěla. Slávu. Začalo se o ní mluvit a nahrávku chtěl každý vidět. Odhaduje se, že k dnešnímu datu ji zhlédlo přes 200 milionů lidí. Právě v době zveřejnění nahrávky vstupuje na scénu podnikavá matka rodu Kris, bez níž by se celý kolotoč možná ani nerozjel.

Točte všechno, prosím!

„Mojí prací je vzít patnáct minut slávy mé rodiny a udělat z nich třicet minut,“ sdělila kdysi Kris Jenner, která krátce po „provalení“ lechtivého videa přišla s nápadem, jak vytěžit nově nabytou slávu Kim. A hlavně – přiživit na ní i zbytek rodiny. V říjnu téhož roku se začíná vysílat první řada reality show Keeping Up with the Kardashians, která má za sebou už 11 sérií a běží doteď.

Show mapuje osobní i profesionální peripetie celého klanu, kamery ho sledují všude. Sestry se před nimi mezi sebou škádlí, do toho zkoušejí nová líčení, chodí na jógu nebo se vydávají na rodinný výlet do Thajska.

V některých dílech jsou k vidění i bizarní momenty. Když si rodina například servíruje k večeři placentu nebo když si sestry vzájemně depilují intimní partie. Každý díl sledují průměrně dva miliony diváků!

„Kim, drahoušku, vedeš si skvěle,“ říká v jednom záběru matka Kris dceři, jejíž nahé tělo při pózování pro fotografa zakrývají jen šperky. Show mnohé irituje tím, že dává prostor skupině osob, které jsou posedlé samy sebou a pro špetku pozornosti udělají cokoli. Pro jiné je sledování žabomyších půtek pěti sester potěšením, byť „provinilým“.

A mediální teoretici tohle vše posléze zkoumají.

Královna Kim

V rodinné show očividně zlomená Kim poprvé promluvila o detailech pařížského útoku, který je pro celý klan zlomový: po něm se všichni poprvé mírně stáhli do ústraní.

„Byla jsem si jistá, že zemřu. Pomodlila jsem se a doufala, že moje rodina bude v pořádku,“ přiznala v slzách Kim s tím, že se poté změnila. „Vím, že to zní bláznivě, ale myslím, že se mi to všechno mělo stát. Cítím se teď jako jiná osoba, méně materialistická. Nebudu se už na Instagramu ukazovat se šperky,“ sdělila „moudře“. Policie totiž uvedla, že skupina gangsterů, jejíž část se podařilo obvinit, dlouho sledovala Kim na sociálních sítích. Měla tak přehled o jejích cestách i bohatství.

Sloupkaři krátce po útoku psali texty, v nichž se objevovaly věty: „Když ležela spoutaná, neříkala si, že si to na sebe seslala sama?“ Když se pomine to, že podobnými názory nelze ospravedlnit zločin, faktem zůstává, že Kim (po ní i nevlastní sestry Kendall a Kylie) jsou královnami sociálních sítí.

I vy můžete být slavní

Přesto se desítky mediálních teoretiků přou, proč zrovna Kim – potažmo celý klan – je tak úspěšná. Vesměs se shodují, že klíč jejich úspěchu je v nás, v jejich publiku. „K tomu, aby získala slávu, Kim použila to, co může použít každý – tedy sociální sítě,“ míní sloupkařka Kara Swisher z časopisu Rolling Stone. Jinými slovy, Kim Kardashian jen dobře dělá to, o co se snaží většina uživatelů sociálních sítí.

Režíruje svůj ideální obraz na Facebooku, Instagramu či Twitteru, aby se zalíbila. Svým jednáním de facto říká: Budete-li postovat dostatečně mnoho selfíček a sbírat za ně hodně lajků, slavní můžete být i vy. Zmíněný systém potvrzuje i sociolog Chris Rojek z britské City University, podle něhož může být sláva zděděná, získaná či připsaná. Kardashianovi jsou podle eseje, kterou uveřejnil pro server The Guardian, ten třetí případ. „Poslední naznačený druh slávy současná společnost miluje, protože je nejdemokratičtější a jde proti elitám. Tedy proti klasickým hollywoodským celebritám i královským rodinám. Sláva se měří na lajky a množství odběratelů, náhle slavný tou cestou může být každý. To je případ Kardashianových,“ míní sociolog.

Text: Jan Škoda

Foto: ČTK/APInvision/Charles Sykes; Chris Pizzello; Matt Sayles

Společensko-reportážní týdeník, přinášející profilové a exkluzivní rozhovory, domácí i zahraniční reportáže, příběhy zajímavých a neobyčejných lidí.