Co si budeme namlouvat, svátky a vánoční hřešení s naší postavou každý rok zatočí. Novoroční předsevzetí a lednová permanentka do fitka jsou prima, ale co začít už teď. Nebo aspoň si zjistit, jaké cvičení je nejefektivnější?

V prosinci spíše než na tvarování postavy, myslíme na pečení cukroví. Jenže po vánočních večírcích, svátcích a rodinném obžerství na nás obvykle padnou výčitky svědomí. Zejména když vstoupíme na váhu a vidíme, že se ručička vychýlila povážlivě nahoru… Proto vám, spíše než lednové zmatkování, navrhujeme, abyste si plán tvarování postavy připravili už teď. A poprosili jsme o pár cenných rad i odbornici…

Jak cvičit, aby to mělo smysl

Pokud nepatříme mezi sportovce, nebo o pohybu a jeho benefitech moc nevíme, často se stane, že dřeme v posilovně nebo jinde, ale pro naší postavu to nemá kýžený efekt. „Při současném životním stylu zapomínáme používat své tělo přirozeně správně. Sedavé zaměstnání bývá častou příčinou vadného držení těla, které dále negativně ovlivňuje dýchání i aktivitu hlubokého stabilizačního systému. Téměř všichni pracovníci z kanceláří mají vytvořené svalové disbalance, které se v případě nevhodného cvičení mohou ještě zvýraznit a vést až k vážnějším problémům s pohybovým aparátem,“ uvedla hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky Iva Bílková. Velkou chybou všech začínajících sportovců je podle fyzioterapeutky „přepálení“ zátěže. Lidé se obvykle do cvičení vrhají naplno a touží po brzkých výsledcích. Pokud ale na cvičení nebyli zvyklí a nedají svému tělu čas na postupnou adaptaci, mohou se měkké tkáně pohybového aparátu brzy přetížit. Málokdy také udrží správnou výchozí polohu pro cvik, zapomínají na strečink, nedokážou zapojit střed těla a tím ani techniku cvičení.

Místo do posilovny, zajděte na fyzioterapii

Všechny tyto „nešvary“ odbourává fyzioterapeutické cvičení, jehož charakter sahá mnohem dál, než je obecně známá rehabilitace či pomoc od bolesti svalového aparátu. Cviky jsou vždy navrženy odborníkem na míru po komplexním kineziologickém vyšetření. Funguje jako prevence proti projevům stárnutí, pomáhá zhubnout i posílit.

„Na úplném začátku by se měl člověk především zaměřit na cviky pro vybudování pevného a funkčního jádra – aktivovat stabilizátory pánve, hluboké svaly břišní, dolní fixátory lopatek, pánevní dno, krátké svaly v nejhlubší vrstvě podél páteře. Vhodným fyzioterapeutickým cvičením člověk získá dobře koordinované svalstvo tělesného jádra a jeho navazující posilování v těžších pozicích bude efektivnější a šetrnější k celému tělu,“ poukázala Iva Bílková.

Foto: Depositphotos/stockasso

Léta se věnuje nejstarší medicíně světa ajurvédě, aromaterapii a józe a stále se zdokonaluje dalším studiem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Napište svůj komentář
Vaše jméno