Zejména ženy si na podzim a v zimě stěžují na studené končetiny. Na vině je jejich nedostatečné prokrvení, které může vést až k poruchám spánku. Existují však jednoduché triky, jak s věčně studenýma nohama skoncovat.

Některé muže a skoro každou pátou ženu trápí studené ruce a nohy. Když uhodí mrazy, řady majitelů promzlých nohou se rapidně zvyšují a na studená chodidla si stěžuje již každá druhá žena. Co je příčinou? Tu lze hledat nejen v počasí, ale hlavně ve schopnosti těla vyrovnat se s mrazivými venkovními teplotami. Díky snížené teplotě totiž dochází k zužování tenkých cév v končetinách. Jde o zcela běžný ochranný mechanismus, který tělo využívá k tomu, aby udrželo důležité orgány – zejména plíce, srdce, mozek a ledviny, co nejvíce v teple. Jednoduše do nich „napumpuje“ větší množství krve, a tím sniží prokrvení v ostatních částech organismu. Studené ruce a nohy jsou tak důležitou strageií těla jak přežít.

Proč mrznou častěji ženy?

Na vině je zejména rozdílné množství podkožního tuku v těle žen a mužů, a také poměr svalstva. Svaly produkují teplo a tuk izoluje před chladem. Roli hrají i hormonální rozdíly a rychlost látkové výměny. Ženy bohužel v tomto bodě dostaly od přírody horší karty než muži.

Kdy je třeba brát studené nohy za varovný signál těla?

Pokud se dolní či horní končetiny nezahřejí ani v teplejších období roku, mohou být na vině onemocnění, jež není radno brát na lehkou váhu. Jedná se zejména o poruchy funkce štítné žlázy a oběhové poruchy. V takovém případě je nutno navštívit lékaře a zajistit následnou léčbu.

Horké tipy pro studené nohy

    • Otužování nohou střídáním teplé a studené vody. Tímto tréninkem posílíte oběhový systém a vaše končetiny z něj budou profitovat. Podobný účinek mají i pravidelné návštěvy sauny či chůze po Kneippově chodníku, který také využívá pozitivní vliv střídání teplé a studené vody.
    • Koupele nohou. Promrzlé nohy krásně zahřejete, pokud do lavoru či dostatečně velké nádoby nalijete teplou vodu a nohy do lázně na 10 – 15 minut ponoříte. Přidat můžete i koupelovou sůl a zároveň si užít příjemnou wellness proceduru. Zakončit ji lze masáží chodidel, například za pomoci zahřívajícího sezamového oleje. Pak už jen stačí nožky zabalit do teplých ponožek.
    • Kvalitní boty. Pokud to finanční situace dovoluje, volte kvalitní obuv, nejlépe koženou a zateplenou. Levnější boty ze syntetických materiálů totiž izolují o něco hůře a prochladnutí nohou je v nich mnohem snadnější.
    • Pohyb jako první pomoc při prochladnutí. Zde se doporučuje provádět tzv. nožní gymnastiku, kdy se prsty nohou opakovaně pokrčují, natahují, protahují a masírují, a kdy se krouží chodidly.
      Navíc, kdo pravidelně sportuje, příliš si na studené nohy nestěžuje. Posilováním svalů se uvolňuje větší množství tepla a zvětšuje se jejich objem. Svaly následně ochrání majitele před zimou, i když zrovna netrénuje.
    • Strava. Organismus lze zahřát i zevnitř, za pomoci ostřejších pokrmů. Zázvorový čaj či kořeněné pokrmy, jsou ideální jako první pomoc při prochladnutí. Zahřívací účinky mají na tělo zejména chilli, červený pepř a pálivá paprika. Obsahují látku kapsaicin, jež zlepšuje průtok krve v těle.
    • Zbavte se špatných návyků. Některé návyky či zlozvyky mohou riziko studených nohou zvyšovat. K teplejším končetinám si příliš nepomohou kuřáci, protože nikotin zužuje cévy; ale ani vyznavači alkoholu. Ten sice dokáže tělo na chviličku zahřát, ale účinek je pouze krátkodobý.

Více rad jak pečovat o nohy naleznete zde

Foto: pixabay.com_Katrina_S