Teplotní šoky a suchý vzduch v místnostech nedělají pleti vůbec dobře! Máme pro vás tipy a rychlá řešení, jak mít pokožku pod kontrolu…

Když pleť zrudne

Citlivá pokožka to má v zimě obzvlášť těžké. Kombinace zimy, ledového větru a vysušený vzduch zvyšují stresový faktor. Především na obličeji může dojít ke vzniku červených skvrn až po hrubou, popraskanou kůži. Je potřeba velmi opatrně vybírat pečující produkty.

Zmírnění zarudnutí

Nejlepší volbou jsou speciální krémy a čistění pro citlivou pokožku! Ty obsahují látky, jako jsou mandlový nebo jojobový olej, měsíček, hamamelis, řasy a bisabolol (heřmánkový olej), které pleť zpevňují a zklidňují. Tato péče neobsahuje žádné konzervační látky, vůně ani barviva, které mohou pokožku dráždit.

Jako dodatečnou péči se doporučují zklidňující obklady. Stačí namočit šátek na 5 minut do vychlazeného meduňkového nebo heřmánkového čaje a poté přiložit na obličej. Větší obranyschopnost a ochranu dodají citlivé pleti speciální masky proti červeným skvrnám.

Okamžitá řešení

K zamaskování nežádoucího zbarvení kůže ideálně poslouží krémy a krycí tyčinky se zelenými pigmenty; ty neutralizují zarudnutí v plochách nebo v jednotlivých místech. Na lehčí formy stačí BB krémy nebo běžná krycí tyčinka.

Když je pokožka napjatá

V mrazivých teplotách snižuje naše pokožka produkci kožního mazu, a díky tomu může docházet ke ztenčení jejího ochranného filmu, který následně nedostatečně chrání kůži před ztrátou hydratace. Pleť se rychleji vysuší, napne, svědí a začnou se tvořit šupinky. Se správnou vyživující péčí se tomu dá zabránit.

Péče, která se postará o spoustu hydratace

Důležité je jemné čištění, které neodmašťuje. Ideální jsou emulze obsahující oleje nebo čistící mléka, která podporují přirozený ochranný film.

Závěrečná péče by měla být v zimě vydatná, s obsahem olejové báze, např. z rostlinných olejů; například mandlový olej, avokádový nebo bambucké máslo. Místo krému je čas od času dobré použít čistý pleťový olej.

V zimním pečujícím programu by neměly chybět krémové masky. Používají se jednou nebo dvakrát týdně jako extra péče. Rychlá maska, kterou lze vyrobit z domácích surovin: smíchejte ½ rozmačkaného avokáda, 2 polévkové lžíce smetany nebo 1 polévkovou lžíci tvarohu. Nanáší se na 15 minut; poté oplachuje vlažnou vodou.

Když je pokožka zanícená

Venku je zima a uvnitř teplo, tento klimatický kontrast může problematickou pleť ještě více podráždit. Opět je na vině ztenčená vlastní ochranná vrstva pokožky. Tady heslo zní: krémovat se a krémovat! Speciálními krémy nebo gely (u extrémně mastné pleti). Ty regulují produkci kožního mazu bez toho, aby v zimě pleť vysušily.

Péče, která bojuje proti nečistotám

Mastnou, problematickou pleť vyčistí do hloubky micelární voda. Póry zacpané špínou, mazem a částmi odumřelé kůže tento čistící profík vytáhne jako magnet. Hluboko čistící efekt mají slupovací masky s obsahem ovocné nebo salicylové kyseliny. Nanášejí se na pleť krouživým pohybem dvakrát týdně. Krásně otevřou póry a zabrání vzniku nových nečistot. Velmi účinné je také léčivé bahno. Dá se koupit jako prášek nebo hotová pasta. Použít ho lze jako peeling nebo masku; naváže na sebe přebytečný maz a zároveň hojí zanícení.

V zimním období sice nesvítí slunce tolik, jako v létě, je ale stejně intenzivní. Proto bychom neměli podceňovat ani dostatečnou UV ochranu!

Naše tipy:

Peeling z prášku do pečiva

Ingredience: 2 balíčky prášku do pečiva a troška teplého mléka.

Postup: prášek do pečiva smíchejte s takovým množstvím mléka, dokud nevznikne krémová pasta. Směs rozdělte na pleť vatovým tamponem nebo štětcem. Nechte pár minut působit. Poté směs krouživými pohyby smyjte. V prášku obsažený hydroxid sodný se postará o hloubkové vyčištění pleti.

Maska s tee tree olejem

Ingredience: 2 polévkové lžíce lněných semínek, ½ hrnku teplého heřmánkového čaje, 1 čajovou lžičku olivového oleje, 8 kapek čistého éterického tee tree oleje.

Postup: smíchejte lněná semínka s heřmánkovým čajem a nechte pár minut nabobtnat. Poté přimíchejte olivový olej a nakonec tee tree. Lehce tekutou kaši naneste na obličej. Vynechte partie kolem očí. Po 15 až 20 minutách vše smyjte vlažnou vodou.

Autor: Alena Babuková

Foto: Depositphotos/konradbak

Redakce magazínu ŽENY DÍVKY.