Přežije jen ten nejsilnější a živočichové nám tuhle teorii skvěle dokazují. Do života se někteří z nich vybavili schopnostmi, které jsou z našeho pohledu přinejmenším pozoruhodné… ale současně i šokující.

1. Snědli jste maso nebo vajíčka? Měli byste se raději namazat repelentem. Pravým důvodem proč samičky komárů sají vaši krev je totiž fakt, že je výborným zdrojem bílkovin pro jejich vajíčka.

2. Máte pocit, že nejdelší pracovní doba je snad jenom v Jižní Koreji? Pravdou je, že ještě déle se pracuje na českých mraveništích. Jedinci v tomto společenství se činí bezmála 24 hodin denně, nespí a jen chvílemi krátce odpočívají. Některé druhy mravenců jsou navíc vyzbrojeny vojáky, kteří nic nedělají a jen pasivně čekají na příležitost k boji.

3. Pijete v létě častěji? Žába ne. Nepije totiž vůbec a místo toho tekutiny vstřebává kůží. Tenhle obojživelník taky při skákání zavírá oči – tak trochu podobně jako ženy, které si před skokem do vody zacpávají nos.

4. Pštros ke svému životu žádný velký intelekt nepotřebuje. Vypovídá o tom fakt, že má větší oko než mozek. Ale není zase až tak „mimo“, aby v ohrožení strkal hlavu do písku. To tedy rozhodně ne! A ačkoliv se to traduje, žádný pštros to ještě nikdy neudělal.

5. Bojíte se, že jednou budete mít hrb? Velbloud takovými obavami rozhodně netrpí. V hrbu uchovává tuk a při nedostatku potravy jej postupně spotřebovává. Jakmile savci tukové zásoby dojdou, hrb splaskne a visí mu jen tak „lážo plážo“ na zádech. Během deseti minut je velbloud schopný vychlemtat sto litrů vody.

6. V závodech na skútru proti běžícímu pštrosovi byste se mohli připravit na to, že až pták nasadí plnou rychlost, zanechá vás i s motorkou kdesi v dálce za sebou. Pštros dokáže pádit rychlostí 100 km/h a jeho brzdnou dráhu vědci radši ani nezjišťují.

7. Lidé mívají často potíže s trávením a už po konzumaci mastnějších pokrmů, případně po snědení syrové brokolice, se jim může dělat lehce nevolno. Něčemu takovému by se krokodýl hlasitě vysmál. Má totiž nejsilnější trávení ze všech živočichů a bez větších obtíží stráví želví krunýř, kosti, kopyta i PlayStation.

8. Když zelené želvy potřebují naklást vejce na své oblíbené pláži, vzdálenost pro ně nehraje roli. Urazí dva tisíce kilometrů jako nic, chvíli se počachtají na pobřeží a plavou zase zpátky. Nepotřebují mapu, ani navigaci, bezpečně vědí kudy i kam plavou – zkrátka orientaci mají na háku!

9. Až budete chtít vyzkoušet, jaké to je mít tričko plné komárů, vyberte si nějaké zářivě modré. Tahle barva krvelačný hmyz totiž neodolatelně přitahuje. Ještě silnějšího účinku byste dosáhli, kdybyste tričko oblékli dítěti. Ale raději to nezkoušejte, protože komáři na ně sedají raději než na dospělé.

Foto: Depositphotos

Redaktorka časopisu Sedmička a webu Ženydívky.cz. Má ráda literaturu, dokumenty, přírodu a procházky starou Prahou.