Proslulý anglický vrah Ian Brady, který v 60. letech s pomocí Myry Hindleyové znásilnil a zavraždil minimálně pět dětí, zemřel loni v květnu ve věku 79 let. Poslední ze dvou takzvaných „vrahů z močálů“ zemřel v psychiatrické léčebně Ashworth Hospital v hrabství Merseyside, kde si odpykával svůj trojnásobný doživotní trest.

První setkání

Ian Brady se s Myrou Hindleyovou setkal v Manchesteru v roce 1960 v práci. Brady na ní udělal dojem tím, že o sebe velmi pečoval, působil inteligentně a vlastnil motorku. Později Hindleyovou zasvětil do své fascinace nacismem, mimo to jejich dalšími společnými „zájmy“ se stal sadismus, pornografie či kriminalistika a zbraně. Postupně se kvůli svým zálibám oba dva izolovali od společnosti.

Nejprve dvojice plánovala loupež banky, kvůli které Hindleyová dokonce začala trénovat střelbu a řízení dodávky. Z přepadení nakonec sešlo. V roce 1963 začal Brady mluvit o dokonale naplánované vraždě. Hindleyová souhlasila a v červenci téhož roku se rozhodli svůj plán realizovat.

Myra Hindleyová zemřela ve vězení v roce 2002.Historka s rukavicí

Brady projížděl městem na motorce a vybíral vhodné oběti, které světlem signalizoval Hindleyové, jež čekala v autě. První vybranou oběť Hindleyová znala, a tak Brady vybral další – šestnáctiletou Pauline Readovou. Tu sice Hindleyová také poznala, ale byla přesvědčená, že její zmizení nezpůsobí příliš velké pozdvižení. Dívce řekla, že u močálu Saddleworth ztratila drahou rukavici a že by potřebovala pomoct s hledáním. Pauline souhlasila a nastoupila k Hindleyové do vozu. U močálů se k nim přidal i Brady, kterého Hindleyová označila za svého přítele. Brady odvedl Pauline z dohledu a po chvíli se sám vrátil k Hindleyové s tím, že potřebuje pomoc s odstraněním těla. Dívka byla podřezaná a její tělo neslo známky sexuálního napadení. Dvojice s pomocí předem připravené a ukryté lopaty Pauline pohřbila.

Historku s rukavicí použili i při únosu druhé oběti – dvanáctiletého Johna Kilbrida, kterého stejným způsobem Brady u močálu zavraždil. Nejdříve ho sexuálně napadl a poté se ho neúspěšně pokusil podříznout. Nakonec chlapce uškrtil.

V červnu 1964 oslovili dvanáctiletého Keitha Bennetta s tím, že potřebují naložit těžké krabice do dodávky. Místo toho ho opět dovezli k močálům, zneužili, zavraždili a jeho tělo opět zakopali.

V prosinci 1964 se Brady s Hindleyovou vydali do zábavního parku, kde si vyhlédli osamělou desetiletou Lesley Ann Downeyovou. Upustili před ní tašku s nákupem a požádali ji, zda by jim pomohla věci odvézt k nim domů. Zde ji následně donutili svléknout se a pózovat před fotoaparátem. Poté ji svázali, znásilnili a uškrtili. Tělo Lesley druhý den odvezli do Saddleworthu a pohřbili u ostatních obětí.

Ian Brady, jeden z milenecké dvojice sériových vrahů přezdívaných "Vrahové z močálů".Pátá oběť a dopadení

Brady se v roce 1965 pokusil přemluvit ke spolupráci švagra Hindleyové, sedmnáctiletého Davida Smitha, který byl již několikrát trestaný a s Bradym si skvěle rozuměl. Společně plánovali vyloupení banky a přepadení movitého obchodníka. Hindleyová se spoluprací nesouhlasila a začala trávit čas se svou sestrou Maureen, Smithovou manželkou.

V říjnu téhož roku se Smith sešel s Bradym v jejich domě pod falešnou záminkou pomocných prací. Brady slíbil Smithovi lahvičky s alkoholem, jejichž část mu předal v kuchyni. Poté Smithovi řekl, ať pár minut počká, že pro zbytek dojde do obývacího pokoje. Po chvíli Smith uslyšel křik a Bradyho volání o pomoc. Když vešel do obýváku, uviděl Bradyho, jak sekerou mlátí do hlavy sedmnáctiletého Edwarda Evanse a následně ho škrtí kabelem. Brady si při útoku poranil nohu, a tak poprosil Smitha, aby mu pomohl s úklidem a odstraněním těla. Smith mu pomohl a slíbil, že se pro tělo zastaví druhý den. Místo toho odjel domů a ihned o vraždě řekl své manželce Maureen. Společně se vydali k telefonní budce a vše ohlásili policii. Brady byl druhý den zadržen ve svém domě, kde bylo ukryté i Evansovo tělo. Hindleyová byla zatčena až o čtyři dny později, díky čemuž se jí podařilo zničit některé důkazy.

Nalezení hrobů a odsouzení

Brady i Hindleyová tvrdili, že k Edwardově smrti došlo omylem během potyčky a z vraždy obvinili Smitha. Ten vše popřel a zavedl policii k úschovně zavazadel, kam vrazi ukryli kufr, který obsahoval fotografie svázané desetileté dívky i nahrávku jejího křiku. Objeven byl i sešit druhé oběti, Johna Kilbrida… a tak policie začala Bradyho a Hindleyovou podezírat ze zmizení dalších dětí. Našly se i snímky z močálů, na kterých byla Hindleyová, upírající pohled k zemi. Smith si vzpomněl, že během jednoho z výletů do močálů se Brady zmínil o tom, že „zrovna chodí po hrobech“. Nedokázal však určit přesné místo. Jedenáctiletá sousedka Patricia Hodhesová, která se s párem přátelila, zavedla policii do oblasti, kde byli společně několikrát sbírat rašelinu. Na místě našla policie lidskou kost. Při výzkumu pak byla objevena těla Kilbirda a Downeyové.

Během procesu v roce 1966 byli Brady a Hindleyová obžalování ze tří vražd. Brady byl odsouzen ke třem doživotním trestům, Hindleyová na dvě doživotí a za vraždu Kilbrida dostala sedmiletý trest. Oba byli stále podezření ze zmizení dalších dvou dětí. Kvůli tomu, že předchozí rok byl v zemi zrušen trest smrti, stala se dvojice prvními sériovými vrahy, kteří nebyli za své činy popraveni.

Hrob a tělo Keitha Bennetta se nikdy nenašlo.Doznání a hrob Readové

Poprvé se Hindleyová ke zločinům přiznala až v roce 1987. Popřela však přímou účast na vraždách a uvedla, že ji Brady vydíral –  údajně jí vyhrožoval zabitím sestry Maureen. Poté, co se Brady o doznání dozvěděl, nabídl, že poskytne nové informace pod podmínkou, že mu bude umožněna sebevražda. Po zamítnutí přestal s policií spolupracovat.

Hindleyová se opět vydala s policisty do močálů a po sto dnech pátrání se jim podařilo najít hrob Readové. Do močálů byl v roce 1987 zavezen i Brady, ale kvůli změně terénu se nedokázal orientovat. I přes další pokusy profesionálů i laiků se tělo zavražděného Keitha Bennetta nikdy nenašlo.

V roce 1985 byl Brady diagnostikován jako psychopat trpící paranoidní schizofrenií a byl přesunut do přísněji střežené věznice. Oproti Hindleyové, která ve vězení zemřela v roce 2002 na zápal plic, nebojoval o propuštění na svobodu.

Brady v roce 2013 zažádal o přesunutí do skotské věznice a prosil, aby mu tam bylo umožněno vyhladovět až do smrti. Jeho žádost však byla zamítnuta, protože odborníci uvedli, že kvůli duševnímu onemocnění potřebuje trvalou lékařskou péči. Ukázalo se, že je již dva roky upoután na lůžko, protože trpí rozedmou plic a je nevyléčitelně nemocný.

Hledání Keitha

Alan, bratr Keitha Bennetta, jehož tělo nebylo doposud nalezeno, provozuje stránky s názvem „Hledání Keitha“ (založil i twitterový účet) a stále se snaží najít bratrův hrob. Jeden z členů rodiny další z Bradyových obětí uvedl, že Bradyho smrtí „noční můry“, které po sobě vrah zanechal, stejně nekončí a označil ho za „vraždícího psychopata“.

Oběti „vrahů z močálů“

Pauline Readová (16) – červenec 1963

John Kilbride (12) – listopad 1963

Keith Bennett (12) – červen 1964 (tělo nenalezeno)

Lesley Ann Downeyová (10) – prosinec 1964

Edward Evans (17) – říjen 1965

Foto: ČTK, PA/PA; ZUMA/KEYSTONE PICTURES USA, ČTK/PA/John Giles

Redaktorka rubriky Relax na webu TÝDEN.CZ a editorka ŽenyDívky.cz. Ráda vaří, sportuje a miluje zvířata.