Brigitte Bardot si zažila slávu, strach z opuštění, divoké demonstrace za práva zvířat i soudy a pokuty za urážky muslimů. Slavná rebelka letos 28. září oslavila 84. narozeniny.

Tahle rodilá Pařížanka se poprvé jako dvaadvacetiletá objevila ve filmu …a Bůh stvořil ženu, který jí vynesl nebeskou slávu. Stala se sexsymbolem, proslavila bikiny a její styl napodobovaly ženy po celém světě. Byla slušná i drzá, ale hlavně opravdová. Svůj nesouhlas dokázala veřejně projevit.

Manžel jí otevřel dveře…

Za to, že se dostala do filmového světa, vděčí svému manželovi, režisérovi a scenáristovi Rogeru Vadimovi, autorovi snímku …a Bůh stvořil ženu, za něhož se provdala už jako osmnáctiletá. O šest let později se rozvedli. Během svého života byla Bardot vdaná celkem čtyřikrát, druhé manželství jí přineslo syna Nicolase. Svého posledního manžela Bernarda d’Ormala si vzala roku 1992 a žije s ním dodnes. Kromě herectví se věnovala i modelingu, v patnácti letech se objevila na titulní straně časopisu Elle… také zpívala a v letech 1960 a 1968 vydala hudební alba.

Bála se osamělosti

Na snímku Brigitte Bardot a Jane Birkin ve filmu Don Juan (1973).

Její filmografie čítá padesát filmů. Svou zářivou kariéru ukončila, když jí bylo 39 let. Jedním z nejpravděpodobnějších vysvětlení je to, že film opustila proto, aby on neopustil ji. Strach z odmítnutí, z osamělosti i z toho, že nebude dost milovaná, se nad ní vždy vynořoval jako stín. Trpěla depresemi, plula ze vztahu do vztahu a několikrát se pokusila o sebevraždu. Velkou část života bojovala za práva zvířat a po skončení kariéry za tímto účelem založila i svou vlastní nadaci. Její vášní se staly cigarety a vegetariánství. Zvítězila nad rakovinou prsu.

Naivní i krutá

Tato od přírody hnědovláska byla v období svého filmového výslunní kombinací dobře vychované a spontánní studentky, která se červenala při svých drzých odpovědích adresovaných novinářům. Snoubil se v ní talent s naivitou, ale i s krutostí a sobectvím dítěte. V roce 2012 se po dlouhé odmlce znovu objevila na filmovém plátně a zahrála si v maďarském filmu Final Cut – Dámy a pánové.

Pohoršená muslimy

V 90. letech si za provokativní komentáře namířené proti muslimům vysloužila opakovanou pokutu, což cítila jako křivdu. „Člověk už nemá právo pociťovat jako skandál, když přistěhovalci znesvěcují a berou útokem naše kostely, aby je kálením za oltářem, močením na sloupy a šířením svých hnusných pachů pod jejich posvátnými klenbami měnili v lidské vepřince,“ uvedla ve své knize Křik do ticha. Za podobné výroky byla již několikrát souzena a následně pokutována.

Foto: profimedia

Redaktorka časopisu Sedmička a webu Ženydívky.cz. Má ráda literaturu, dokumenty, přírodu a procházky starou Prahou.