Stačí pouze pár cviků, díky kterým můžete objevit něco, o čemž jste vůbec netušili, že můžete u sebe výrazně zlepšit, a to sílu svého vnitřního hlasu.

Několikrát mě moje známá upozorňovala na kurz „Síla Tvého hlasu“, kterým si ona sama prošla a velmi ji pomohl. Absolvovala jsem za svůj život již několik kurzů a seminářů osobního rozvoje a nebyla jsem si příliš jista, zda chci něčím dalším zase procházet. Nakonec jsem však do toho, díky své zvědavosti, přece jenom šla. A byla jsem nejen velmi mile překvapena, co je možné v rámci pár hodin uvolňovacích cviků ze sebe dostat, ale opět jsem si potvrdila tu skutečnost, že uvolněním a prací na sobě, můžeme opravdu zdolat vše, co si ve svých životech zamaneme, i například objevit sílu svého vnitřního hlasu. „Nejprve se odkrustičkujeme“ řekla na začátku lektorka Petra. Musela jsem se smát, a trochu se i nad výrazem pozastavit. Ale měla pravdu. Stačilo se proklepat rázněji po celém těle vzájemně ve dvojicích se svým kolegou. Zhruba po 10 minutách tohoto cvičení, a vzápětí po zkoušce hlasu, náš hlas zněl opravdu zvučněji než na začátku, kdy jsme na kurz přispěchali z našich domovů, zatíženi stresem z ranních povinností. Neuvěřitelné. Zdálo se, že stačilo opravdu málo a náš hlas zněl lépe.

Trochu teorie

Po úvodním cvičení nám lektorka vysvětlila, jak funguje naše bránice a jaké vlivy na ní mají stres, chronický strach i další negativní vlivy, které vznikají díky našim zátěžím v našich životech. Zdůraznila nám, jak se projevuje svalové napětí, jak díky celkovému stažení v těle, máme nižší výkonnost plic, dýcháme rychleji a zvyšujeme tím spotřebu energie. Zpomaluje se proudění krve a lymfy, snižuje se množství zažívacích šťáv a zpomaluje se tím celkový pohyb ve střevech. No není divu, že když jsme několik let v nějakém napětí a neuvolňujeme se, že ani náš hlas nemůže znít tak, jak je pro něj přirozené. Stažení dělá prostě své.

Cvičení

Po teorii jsme přistoupili ihned k praxi, několika uvolňovacími po sobě jdoucími cviky. Byla jsem překvapena, že i jiný postoj, než na který jsem jinak zvyklá, může udělat takovou službu, a to mě na tu chvíli absolutně dostat do mého středu. Následovala cvičení dechová, cvičení v sedu, s čelistí, bránicí a hrudníkem. Padali jsem také do „peřin“, a přitom krásně uvolňovaly hlasitým projevem svůj hlas. Nejlegračnější bylo cvičení na bránici v podobě pejska, který štěká a čenichá. Takže jsme nejenom uvolnily sami sebe hrou na pejsky, ale díky tomuto cvičení uvolnili hlavně naši bránici a tím opět cestu k síle našeho hlasu. Po absolvování všech cvičení byl náš hlas opravdu úplně někde jinde než na začátku kurzu.

Síla mého hlasu

Nevěřila jsem na začátku, že je možno díky pár cvikům, získat svůj hlas zpět. A ono se tak stalo. Stačilo pár hodin cvičení a skvělý přístup lektorky. Můj hlas byl po kurzu jiný, lepší, zvučnější, a jistější. Celkově jsem se díky cvičením dostala do svého středu a tím nabila opět své vnitřní jistoty. To potvrzovali i kolegové, profesionální „speakři“ ve svých firmách. Nyní si každý den dělám „odkrustičkování“, se synkem pak pejska a když dlouho sedím, tak provedu i cvičení v sedu. A můj hlas stále zvučí. Stojí za to, zkusit cokoliv, co vás přivede opět k sobě samým. Já jsem absolvovala kurz, který pořádá Marta Uhlířová. A opravdu ho vřele doporučuji.

foto: depostiphotos.com/free/gstockstudio

Je Gestalt koučem a zabývá se dále studiem Gestalt terapie. Praktikuje aromaterapii a má ráda, když může svým dotekem pomoci lidem při jejich cestě ke zdraví a celkové harmonii, proto pracuje s technikou AromaTouch. S radostí se také podílí na projektu Rozšířená rodina. Ve volném čase cvičí jógu, čte odbornou literaturu zaměřenou převážně na osobní růst, ráda píše, cestuje, má ráda kulturu a umění.