Láska přes internet, to není jen stejnojmenná komedie s Meg Ryan a Tomem Hanksem v hlavních rolích. Tahle forma seznámení je také trendem i vizitkou dnešní společnosti, nadějí na život ve dvou i poměrně rozšířenou „online“ závislostí.

Dnešní uspěchaná doba přeje fastfoodům a stejně tak i seznamkám. Hlavně, aby byl výběr široký, dostupný a rychlý. Jenže podle toho potom většinou partnerství vypadá, pokud se taková schůzka ve vztah vůbec rozvine.

Čekanky na seznamkách

Seznamky jsou plné vzdělaných, aktivních a finančně nezávislých třicátnic s vesměs vysokoškolským vzděláním, které mají jediné prázdné místo v životě. Nedaří se jim potkat toho pravého. Do seznamky tak vkládají velké naděje, protože kde jinde a jak se v dnešní době s vysněným partnerem potkat. Po pár takovýchto seznamovacích pokusech ale stejně ve velké většině zjistí, že staré dobré osobní setkání skrz společné zájmy, přátele nebo snad i úplně obyčejnou náhodu, má přeci jen větší kouzlo.

Kouzlo osobního seznámení

Na přirozeném seznamování je milé to, že člověk ví, s kým se seznamuje. Má tak šanci získat nejen postupně se rodící sympatie k reálnému člověku, ale může si navíc poslechnout jeho hlas, zamilovat si jeho gesta nebo ocenit kouzlo jeho osobnosti. Nic z toho se z fotky nepozná. Často tak dochází k zákonitému zklamání, protože když se ti dva konečně sejdou, zjistí, že si to vlastně představovali úplně jinak, a že žádné společné „příště“ už nebude…

Romantická nejistota

Jak to vlastně všechno dopadne? Co když někoho má? A chce vůbec vztah? Tyhle otázky vyvolávají vzrušující počáteční nejistotu, která je kořením vzájemného poznávání, případně dobývání. Na seznamce celé tohle kouzlo odpadá. Tam je to přeci jasné! Víme, za jakým účelem jsme sem všichni přišli a proč jsme si vyměnili prvních pár vět. Jiná cesta se předem nepřipouští. Pouze tohle – buď a nebo. Existují sice páry, které se seznámily na internetu a třeba jim to i dlouhodobě klape. Jsou to ale spíš výjimky a byla by asi chyba do tohoto způsobu vkládat veliké, převeliké naděje.

Nekoneční hledači

Lidé, kteří mají svůj seznamovací profil už opravdu významně dlouho, často už pár let a s většími či menšími přestávkami se tu zanedlouho znovu objeví. Za tu dobu si na tenhle internetový koníček vytvořili určitou závislost. Zvykli si mít každodenní přehled o tom, kdo je na seznamce nový, jestli jim někdo napsal nebo pozitivně ohodnotil profil. Postupně navíc tak nějak zabředli do neustálého vybírání, přebírání a hledání a svým způsobem jim to takhle stačí. I přes všechna zmíněná úskalí může někdo životního partnera přes internet najít, ale zdravý nadhled je asi to nejdůležitější, čím je potřeba se v tomhle světě vyzbrojit.

Foto: Profimedia

Redaktorka časopisu Sedmička a webu Ženydívky.cz. Má ráda literaturu, dokumenty, přírodu a procházky starou Prahou.