Dlouhý trup, křivé nohy, samá kost, bílá pokožka, nesouměrné zuby a pouze sto sedmdesát centimetrů vysoká postava. Ideál krásy v osmdesátých letech Kate Moss rozhodně nesplňovala, přesto se dokázala stát jednou z nejlépe placených topmodelek své doby a možná i současnosti. Průkopnice takzvaného „heroin chic“ vzhledu slaví 46. narozeniny.

Nejúspěšnější britská modelka si rozhodně nikdy nelámala hlavu se skandály a excesy, jimiž byla pověstná. Během jejich divokých let ji tak nejeden objektiv fotoaparátu zachytil pod vlivem alkoholu nebo drog. To ji však rozhodně neuškodilo, právě naopak. Kate Moss se narodila 6. ledna 1974 v londýnském Croydonu. Neměla však idylické dětství a rodiče se rozvedli, když jí bylo třináct let. 

O rok později objevila na letišti hubenou dívku Sarah Doukas z modelingové agentury Storm. Kate byla na tehdejší dobu malá, příliš kostnatá a neměla ani dlouhé nohy. Úspěch na sebe ale nenechal dlouho čekat a dostavil se už po prvním focení pro časopis The Face, kde byla na obálce nahá. Zrodil se tak nový typ antimodelky, takzvaný waif look, tedy zanedbaný nebo otrhaný vzhled.

Pro křehkou teenagerku s nízkým sebevědomým však bylo období, kdy se svlékala před fotografy velmi náročné. Deprese řešila nejčastěji alkoholem a drogami. Údajně nebyla na přehlídkovém mole dalších deset let ani jednou střízlivá. Zvládla na posezení litr vodky a tři gramy kokainu. Nedokázal s ní držet krok ani Johnny Depp, který byl jejím partnerem do roku 1997.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Beating the heat 🔥 TBT to this unseen picture by @mario_sorrenti from his forthcoming book “Kate” published by @phaidonsnaps on 7 September

Příspěvek sdílený Kate Moss Agency (@katemossagency),

Herecká hvězda byla údajně také její velká životní láska a Kate později přepustila, že se z rozchodu s Deppem dostávala dlouhé roky. Nešťastné období řešila po svém – drogami, alkoholem a nezávazným sexem. Údajně si milence hledala na veřejných toaletách, kde prostě zakřičela: „Who wants the F..k?“

V souvislosti s Kate Moss se tak vžil pojem „heroin chic“. Dokonce sám americký prezident Bill Clinton apeloval na módní branži, aby se mírnila s výběrem vzoru pro mladou generaci. Mladá modelka v té době několikrát podstoupila léčení. I přesto se postupně stala tváří téměř všech významných značek, na počátku své kariéry proslula díky kampani pro Calvina Kleina.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 

TB to 2008… Kate for @vogueparis . Photographer | @inezandvinoodh Stylist | @emmanuellealt . #tbt #katemoss #vogueparis

Příspěvek sdílený Kate Moss Agency (@katemossagency),

Dalším významným mužem jejího života byl Jefferson Hack, se kterým má dceru Lilu Grace. Ani těhotenství však divokou modelku v devětadvaceti letech nezastavilo, a i nadále pracovala. Provdala se však až v roce 2011 za kytaristu rockové skupiny The Kills Jamieho Hince. Manželství trvalo jenom pět let.

Kate Moss je pojem a v branži patří stále k nejznámějším jménům, v posledních letech nejen jako modelka, ale také jako majitelka modelingové agentury.

foto: depositphotos.com