Nepotřebujete spoustu peněz, ani procestovat svět, abyste se cítili šťastní a spokojení. Opravdové chvilky pohody totiž můžete zažít i u sebe doma.

Hygge pochází z Dánska. Dánové se prý považují za jeden z nejšťastnějších národů na světě a hygge prožívají už stovky let. Její definice spočívá v prožívání přítomnosti, sounáležitosti, vlastního já a splynutí s ostatními lidmi a místy, které nás ukotvují. Je to pocit tepla, pohodlí a bezpečí. Pocit zapojení se a vědomí, že náležíme jeden druhému. Hygge znamená být, nikoli mít. Žít ho není vůbec těžké. Vyznačuje se schopností udělat si všechno útulné a hezké. Zpříjemnit si večeři svíčkami, pustit si při žehlení oblíbenou hudbu, najít si čas na sebe, mít příjemný čas s přáteli a být v pohodě. Hygge nás učí všímat si všeho okolo, mít radost z obyčejných věcí a hlavně si zpříjemňovat život drobnostmi a mít z toho radost. Znamená to i schoulit se do křesla, číst si oblíbenou knížku, pustit si hudbu a popíjet u toho čaj.

Je důležité někam patřit

Obklopte se přáteli a rodinou. Buďte s těmi, kteří vám rozumí a dávají najevo, že vás přijímají. Když pochopíte, že jste vítáni, povzbudí vás to, abyste se uvolnili a dovolili ostatním, aby vás viděli, aniž byste se museli domáhat jejich pozornosti. Pozvěte domů přátelé, zažívejte s nimi hezké chvilky, sdílejte, dívejte se společně na oblíbený film, starejte se jeden o druhého.

Zútulněte si domov

Stále prý v sobě nosíme teplé místo, představu domova, jako bezpečné místo plného lásky a kreativity. Není důležité mít „vystylovaný“ byt nebo dům podle nejnovějších trendů. Podle hygge je však nezbytné, abyste měli svůj prostor zařízený co nejvíce dle svých představ, abyste se v něm cítili útulně a bezpečně.

Udělejte si pohodlí

Říká se, že po dobré večeři je člověk schopný odpustit komukoli, dokonce i vlastním příbuzným. A v tom je síla hygge. Udělejte si pohodlí při jídle s přáteli nebo rodinou. Vařte a jezte jídlo s láskou, oživte stůl zapálenými svíčkami, pusťte si hudbu a do toho to sdílejte s ostatními.

Zažívejte pocit pohody

Pocit pohody spočívá v hlubokém harmonickém vztahu se sebou samým a okolním světem. Říká se, že ten, kdo poznal spokojenost, je bohatý. Snažte se být optimističtí, vyjadřujte svůj vděk a dívejte se na svět s radostí. Žijte přítomností. Z minulosti se poučte, budoucností se nestresujte. Jedině pak budete zažívat pohodu v sobě. Choďte v létě hodně ven, na procházky, do parku a do přírody. Čerpejte z ní a pozorujte, co se v ní děje. Méně je více.

Nemějte doma nic, co nepovažujete za praktické nebo krásné, dávejte přednost výrobkům z přírodních materiálů a snažte se nemít toho doma více, než je potřebné pro vaše každodenní žití. Důležité je mít vztah k věcem, které jsou pro nás výjimečné. Když jste zatíženi věcmi nebo se vám nedaří najít v moři věcí to, co potřebujete jste zahlceni a unaveni.

Oslavujte

Připomínejte si zvláštní události. Oslavujte pravidelně svá výročí, svátky, narozeniny, ale i příchod ročních období, a to nejen Vánoc. Vytvářejte si rituály, čtete svým dětem před spaním, pravidelně se ráno protáhněte, cvičte jógu nebo si dejte pravidelnou ranní kávu. Každý měsíc si dojděte s přáteli na večeři do oblíbené restaurace. Prostě dělejte to, co vám dělá dobře, ale s pravidelností. Opakování nám svědčí. Pravidelné tempo zvyků pomáhá najít pohodu.

Foto: Depositphotos

Je Gestalt koučem a zabývá se dále studiem Gestalt terapie. Praktikuje aromaterapii a má ráda, když může svým dotekem pomoci lidem při jejich cestě ke zdraví a celkové harmonii, proto pracuje s technikou AromaTouch. S radostí se také podílí na projektu Rozšířená rodina. Ve volném čase cvičí jógu, čte odbornou literaturu zaměřenou převážně na osobní růst, ráda píše, cestuje, má ráda kulturu a umění.