Nástup roku 2020 se kvapem blíží a období mezi svátky je jako stvořené k tomu, abychom uplynulé období zhodnotily a možná se i poučili, jak s následujícím rokem naložit. Přinášíme vám několik námětů, o kterých je dobré popřemýšlet.

  1. Které cíle se vám podařilo v tomto roce uskutečnit?

Dali jste si do roku 2019 předsevzetí a to se vám podařilo splnit? Stanovili jste si cíl, kterého jste dosáhli? Bilancování začnete pozitivně. Možná jste získali skvělou práci, začali se věnovat novému koníčku nebo se vám podařilo zhubnout…? Všechny úspěchy motivují a dodají sílu do dalšího období.

  1. A naopak, v čem jste selhali?

I tato otázka má svůj smysl, i když je negativně laděná. Je důležitá zejména k tomu, abyste se do dalšího roku poučili a vyvarovali se stejných chyb. Hlavně se nevymlouvejte na nedostatek času, díky kterému jste to či ono nezvládli. Když se chce, vždy se čas najde. Za neúspěchem je třeba hledat opravdové důvody.

  1. Litujete v tomto roce něčeho?

Chyby dělá každý. Pro život jsou dokonce nutné, protože z nich plyne poučení… A právě z tohoto důvodu je třeba si na tuto otázku poctivě odpovědět a v dalším roce se stejných chyb vyvarovat.

  1. Je něco, co vás dělá šťastnými?

Koncentrovat se na pozitivní věci je pro život velmi důležité. Zamyslete se nad tím, co vás dělá šťastnými. Setkat se s přáteli, chodit do divadla či kina, jít si zaběhat… Soustřeďte se na to, co vám dělá dobře a praktikujte to co nejčastěji i v novém roce.

  1. Co jste se v tomto roce naučili?

V uplynulých měsících jste se zajisté mnohé naučili, protože člověk se učí celý život a z nasbíraných zkušeností dál čerpá.

  1. Jsou věci, které chcete v následujícím roce vylepšit?

K novému roku mnozí z nás vzhlížejí s velkou nadějí, že se mnohé zlepší, vyřeší… Berou ho jako nový start, nepopsaný list. Co doopravdy chcete v následujícím roce vylepšit? Práci? Rodinné vztahy? Životosprávu? Dobře si to promyslete, a poté sepište na papír, co si doopravdy přejete a jakých cílů byste rádi dosáhli.  

Foto: depositphotos.com