Mladý francouzský král Ludvík XIV. má problém. Jeho dvořané jsou příliš vzpurní. Proto vymyslí ambiciózní plán: přesunout centrum moci dostatečně daleko od bouřlivé Paříže. A tak začne vznikat nejnádhernější zámek v celé Evropě.

Versailles, Francie. Rok 1667. Ludvík XIV. (George Blagden) má 28 let. Brzy bude prohlášen za Krále Slunce. Jenže tohoto brilantního vojenského stratéga nemilosrdně pronásledují následky frondy. Když se vzpurná šlechta rozhodla vzbouřit proti koruně, hořká občanská válka traumatizovala celou francouzskou říši. Ludvík má obavy, že jeho bohatí dvořané můžou být znovu neposlušní. Je odhodlaný přivést je k poslušnosti a nastolit vládu absolutní moci. Proto vypracuje nesmírně složitý, velice pragmatický a rozhodně cynický plán. Otcovo lovecké sídlo v lesích uprostřed ničeho nechá přestavět na nejnádhernější zámek v celé Evropě.

Palác Versailles má Ludvíkovi poskytnout tolik potřebné bezpečné útočiště, přepychové kulisy pro vášnivé romantické chvíle, a navíc udržet šlechtu dostatečně daleko od bouřlivé Paříže. Příliš pozdě si dvořané uvědomí, že se stali Ludvíkovými vězni a Versailles ve skutečnosti není nic víc než jenom pozlacená klec. Příliš pozdě zjišťují, že padli do rukou mistrného manipulátora… Historické postavy i fiktivní hrdinové – okouzlující šlechtici a krásné šlechtičny, svůdné kurtizány i pokorní služební – nás provedou opojným světem plným tajemství, zrady, lásky a války v novém historickém dramatickém seriálu. Tohle je Versailles v celé své brutální kráse.

George Blagden (Louis XIV), Alexia Giordano (Nymphe)

Francouzsko-kanadský historický seriál měl premiéru v listopadu 2015. Postupně vznikly tři série a celkem 30 epizod. Čeští diváci ho mohou sledovat každý víkend na Prima Love.

Zajímavosti:

  • Seriál Versailles vytvořili producenti a scenáristé Simon Mirren (Myšlenky zločince, Beze stopy, MI5) a David Wolstencroft (MI5).
  • Hrdinové seriálu jsou velice mladí. Ludvíkovi XIV. a jeho poradcům není v době, kdy se děj seriálu Versailles odehrává, ještě ani 30 let.
  • George Blagden, který hraje hlavní roli Ludvíka XIV., říká, že v seriálu Versailles je všechno: „Romantika, politické intriky, dokonce i něco jako Kriminálka Versailles.”
  • Většina členů filmového štábu byli Francouzi. George Blagden říká, že si až díky tomu uvědomil, jak významnou osobnost hraje. Takřka každý měl na Ludvíka XIV. úplně jiný názor. Zatímco někdo ho vnímal jako praotce moderní kultury, jiný den viděl jenom to, jak byl Ludvík XIV. necitlivý.
  • Seriál se natáčel přímo na zámku Versailles a také v zahradách zámku Château de Champs-sur-Marne a v prostorách zámků Château de Janvry, Château de Lésigny, Château de Maisons-Laffitte, Château de Pierrefonds, Château de Sceaux, Château de Vigny, Vaux-le-Vicomte a komuny Rambouillet, které většinou představovaly Versailles v různých stadiích přestavby.
  • Seriál Versailles patří k nejdražším televizním pořadům natočeným ve Francii.

Foto: PrimaLove

Redakce magazínu ŽENY DÍVKY.