Sezona borůvek je v plném proudu. Stačí zajít do lesa, natrhat si tyto drobné kuličky a pochutnat si dle libosti. Věděli jste, že toto ovoce je ohromně zdravé? Odborným názvem brusnice borůvka je léčivá rostlina z čeledi vřesovcovitých, která je známá pod lidovým názvem borůvka, její souvislý porost také jako borůvčí. Její modrý plod  stejného názvu má výraznou chuť a schopnost barvit do modra. Je zdrojem antioxidantů, které mohou působit příznivě v prevenci rakoviny.

Borůvky obsahují velké množství vitaminu C a množství antioxidantů, jsou zvlášť bohaté na karoten chránící imunitní systém a tělní buňky před volnými radikály, obsahují prospěšné třísloviny, jako je tanin a zároveň se mohou pochlubit vysokým obsahem železa.

Zabiják bakterií

Kromě pomoci při léčbě respiračních onemocnění, chřipky, angíny a zánětlivých onemocněních sliznic působí příznivě na trávicí a močové ústrojí, mají dobrý vliv nejen na snížení hladiny cholesterolu v krvi, ale jsou i jemným prostředkem proti rakovině prostaty pro jejich močopudný účinek.

Ozdravné účinky borůvek se využívají i v kosmetice, ve formě pleťových peelingů, masek i krémů. Unavenou pleť můžete potěšit i jednoduchou doma vyrobenou pleťovou maskou. Na hladkou kašičku utřeme hrst borůvek s nízkotučným jogurtem a lžící medu. Masku naneseme na očištěnou pleť a necháme 10 – 15 minut působit. Po uplynutí doby obličej důkladně omyjeme vlažnou vodou a ošetříme běžnou kosmetikou.

Borůvky zlepšují náš zrak

To, co se traduje o mrkvi, neví se o borůvkách. I ty totiž zlepšují zrak. Pravidelně by je měl konzumovat každý, kdo dlouho pracuje na počítači – oči se s borůvkami unaví později. Toto vzácné ovoce by mělo zpomalovat stárnutí mozkových buněk a celkový proces stárnutí organismu a snižovat riziko rakoviny.

Obsahem cenných živin včetně zdraví prospěšných látek se borůvky řadí k našemu nejcennějšímu ovoci.

foto: pixabay/JillWellington