Stylový doplněk, který nikdy nevyjde z módy a zároveň ochránce našich očí, tak lze popsat ikonické sluneční brýle značky Ray-Ban. Jak vypadal první model a pro koho byl vytvořen? A které celebrity na ně nedají dopustit?

Historie slunečních brýlí značky Ray-Ban se začala psát v roce 1937. Název vychází ze slov „banish rays“ (zákaz paprsků). Tyto ikonické brýle, které byly vytvořeny pro piloty Air Force, začala vyrábět v Rochesteru ve státě New York firma Bausch & Lomb. Model Aviator měl speciální antireflexní čočky, které chránily piloty před prudkým slunečním zářením.

Brýle měly lehkou obrubu z plastu – později z pozlaceného kovu, a vážily pouhých 150 gramů. Čočky byly z minerálního skla, a tak dokázaly odfiltrovat nejen ultrafialové ale i infračervené paprsky, aniž přitom snižovaly ostrost či jasnost vidění.

Během druhé světové války byly takzvané pilotky opatřeny zrcadlovými čočkami, díky nimž letci viděli jasně na palubní desku. Nosil je dokonce i sám generál Douglas McArthur, který se v nich nechal vyfotit po přistání na Filipínách v roce 1944. Snímek obletěl, svět a americký generál tak nevědomky udělal velmi dobrou a bezplatnou reklamu tomuto modelu.

Brýle Avitor si postupně oblíbili, sportovci, policisté, civilisté i řada hvězd,  jako byli například Jim Morrison, Lou Reed, Freddie Mercury, James Dean či Robert Redford. O jejich největší boom se však zasadil film Top Gun (1986) s Tomem Cruisem v hlavní roli.

Značka Ray-Ban však svůj úspěch nepostavila na jednom modelu. Roku 1952 přišly na svět brýle s názvem Wayfarer. Měly pevnou plastovou obrubu a revoluční design Raymonda Stegemana. Tento tvar byl a stále je unikátní v tom, že sluší ženám i mužům. Tento model se dostal do povědomí většiny díky hudební komedii Blues Brothers a filmu Snídaně u Tiffanyho, kde je téměř neodkládá Audrey Hepburnová. Netrvalo dlouho a model Wayfarer se stal stejně populárním u hollywoodských hvězd jako „pilotky“.

Firma Bausch & Lomb nakonec v roce 1999 prodala značku Ray-Ban italské firmě Luxottica Group. Ta dnes nabízí jak známé modely slunečních brýlí, tak i kolekci dioptrických brýlí.

autor: -tya-

Foto: pixabay/StockSnap, youtube

Redakce magazínu ŽENY DÍVKY.