Psycholožka Lucie Kolaříková se ve své praxi často zaměřuje na dnes velmi oblíbené téma – sebelásku. Pravdou je, že když ji nemáme, nežije se dobře našim blízkým a ani nám samotným. 

Sebeláska znamená přijímat sebe sama bez výhrad. Spontánně si mnoho lidí představí sobeckou lásku, kdy upřednostňujeme sebe sama před ostatními nezdravým způsobem, kdy hodnotíme sebe sama jako neomylné a lepší než ostatní. Tak ale smýšlí jen naše nevyzrálé a dětské Já. Zdravá sebeláska je naopak partnerská, rovnocenná, přející a dospělá. Je spojena s pocity vděčnosti a obyčejné přátelskosti vůči sobě a druhým:

  • Jsem v pořádku taková, jaká jsem a ostatní jsou také v pořádku tak, jak jsou
  • já a všichni ostatní jsme občas chybující
  • za své chyby nemusíme cítit vinu/hanbu, pouze za ně a jejich následky převzít plnou odpovědnost
  • můžu být sám sebou, říkat nahlas své názory, prožít své emoce
  • využívám svůj životní prostor až po jeho hranice a ctím hranice druhých
  • mám právo chránit si své hranice a říkat “ne”
  • nejsem horší, ale ani lepší než ostatní, nepotřebuji se poměřovat, jsem originál.

Zdravá sebeláska je příjemná, vytváří vnitřní klid a uvolněnost. Nikoli vášně, napětí a konflikty. Vnitřní pochybnosti a strach, že nejsme v pořádku, podvědomý strach z trestu, potřeba obhajovat se – v tom všem je zazrcadlena neláska. Sdílím meditaci zdarma, která utišuje vnitřní konflikty, dává pocit “jsem v pořádku tak, jak jsem” a podporuje zdravou sebelásku.

Lucie si pro Vás připravila meditaci k sebelásce a sebepřijetí zdarma: https://luciekolarikova.cz/meditace-i-takhle-se-prijimam/?fbclid=IwAR31wQCDoXkhyQDu0nYeaV68j_EbIEoQKSVu7OSs7X2F027Ak5HiL_mKUQU  

Lucie Kolaříková vystudovala interkulturní, manažerskou a klinickou psychologii na univerzitě v Regensburgu. Na toto studium navázala výcviky a kurzy zaměřenými na transakční analýzu, neurolingvistické programování (NLP), koučování, systemické konstelace, spirituální inteligenci, alchymii čaker, ženský sebe rozvoj, apod. Tento průběžný sebe rozvoj ji baví a neustále také zkvalitňuje její práci s lidmi.

www.luciekolarikova.cz

Redakce magazínu ŽENY DÍVKY.