Jóga je milovaná po celém světě – je to takový laskavý léčitel. Slyšeli jste ale někdy o oční józe? Za pár minut vám pomůže zklidnit unavené a přehnaně namáhané oči.

Jóga je léčebný systém na protažení těla, uvolnění bolesti i zpevnění svalů. Existuje mnoho druhů – od těch původních, vycházejících z Pataňdžaliho jóga súter až po modernější styly. Vybrat si můžete od meditačně laděné kundalini jógy, přes rehabilitační jógovou terapii až po rychleji proudící vinyasu… Zkrátka je to jen na vás a výmluvy, že jóga je nudná, protože je pomalá, už opravdu patří do starého železa.

Elixír pro oči

V poslední době se k nám dostávají také nejrůznější obličejové jógy a nás tentokrát zaujala oční jóga, která praktikujícím slibuje úlevu od únavy a bolesti očí – namáhaných například dlouhým sezením u počítače. „Oční jóga oči uvolní a funguje jako přirozená masáž oka. Oku prospívají krouživé pohyby, pohledy různými směry, nahoru, dolů a do různých stran. Cvičení urychlí látkovou výměnu v oku a jeho okolí, což má pozitivní účinky na zrak. Oční jóga je vhodná pro všechny, ale častěji by ji měli cvičit ti, kdo pracují několik hodin denně na počítači a také ti, kterým se zvětšuje oční vada. Pacientům po operaci očí doporučujeme začít s cvičením až měsíc po operaci. Cviky doporučuji provádět třikrát denně. Nejlepší je cvičit oči také pravidelně večer před usnutím,“ radí Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Praktické tipy jak cvičit

  1. nejdříve 10x zamrkat
  2. 10x se podívat nahoru a dolů
  3. 10x se podívat doprava a doleva
  4. 10x se podívat do úhlopříčky zprava nahoře vlevo dolů
  5. 10x se podívat do opačné úhlopříčky – tedy zleva nahoře doprava dolů
  6. 10x zakroužit očima doprava
  7. 10x zakroužit očima doleva
  8. 10x zamrkat


Foto: profimedia

Léta se věnuje nejstarší medicíně světa ajurvédě, aromaterapii a józe a stále se zdokonaluje dalším studiem.