Pokud nepatříte mezi ty, kteří rádi sahají po lécích, máme pro vás pár tipů, jak se domácí cestou poprat s nachlazením. Někdy se lékům nevyhneme, to je jasné, pokud je ale nemoc ještě ve fázi „nepříjemného nachlazení“, můžeme s ní zabojovat z domácích zdrojů.

Rýma a dutiny

Na ucpané dutiny je výborným lékem čerstvý zázvorový kořen. Ájurvéda radí, abychom oloupali větší kus zázvoru – asi tři centimetry – nakrájeli ho na větší kusy a poctivě rozžvýkali. Příjemné to není a následující půlhodinka z nás udělá slzící trosku, ale účinek je opravdu skvělý. Velmi dobrá je také napářka – do mísy nalijete horkou vodu, přidáte kapku esenciálního oleje z eukalyptu, nakloníte se nad mísu a napařujete; je nutné hlavu i s mísou zakrýt ručníkem. Doba trvání této procedury je různá, spíše podle toho, co vydržíme, ale je nutné setrvat alespoň pět minut. Pak čelo zabalte do šátku, případně narazte vlněnou čepici a jděte si lehnout, rozhodně nevycházejte nikam na procházku. Jako prevence při lehčím nachlazení pomáhá pravidelně stříkat do nosu slanou vodu ve spreji.

Bolest v krku

Pokud se vaše problémy nacházejí spíše v oblasti krku, doporučujeme nejprve vyzkoušet odvar z divizny. Tato chuťově dobrá bylinka má schopnost uvolnit krk, zahnat nepříjemnou suchost a řezání. Je dobré vařit květy z byliny v hrnci asi s litrem vody na mírném ohni po dobu deseti minut. Pak nechte odstát, sceďte a popíjejte aspoň dvě deci třikrát denně. Výborná je také bylinka pukléřka islandská, ideálně ve formě sirupu, který je sladký a chutná i dětem. I pukléřka je skvělá na odhlenění. Na bolest v krku jde využít už zmíněný čerstvý zázvor – je dobré ho nastrouhat, zalít vodou a nechat hrnek přikrytý po dobu asi pěti minut, pak doslaďte medem a vypijte. Pokud vaše nachlazení doprovází i zvýšená teplota, vyzkoušejte čaj z indické byliny tulsi – ta se umí s teplotou poprat, ale očekávejte u toho pořádné léčebné pocení.

Foto: depositphotos/halfpoint

Léta se věnuje nejstarší medicíně světa ajurvédě, aromaterapii a józe a stále se zdokonaluje dalším studiem.