Teenagerovská léta už máte sice za sebou, ale váš obličej stejně občas zhyzdí akné? Ne za všechno mohou hormony. Velkým nepřítelem je i stres a špatná životospráva. Podle toho, kde se vám nevzhledné pupínky objevují zjistíte, co je za příčinou jejich vzniku.

Čelo

Vrchní část obličeje je zrcadlem špatných stravovacích návyků – přemíra tuků, sladkostí nebo slazených nápojů. Ale nejen to! Na vině může být i nadměrná míra stresu, nepravidelný spánek, dehydratace či problémy se zažíváním.

Nos

Pokud váš nos hyzdí akné, zapomeňte na chvíli na alkohol a potraviny obsahující velké množství tuku. Můžete také trpět nedostatkem vitamínu B a bílkovin. Proto se doporučuje  zvýšit konzumaci ovoce, zeleniny, ryb a cereálií.

Tváře

Vynechte ze svého jídelníčku mléčné produkty a častěji měňte povlečení. Mimo jiné, tváře odkazují na plíce. Pokud jste kuřák, zkuste kouření omezit. Pravidelné procházky na čerstvém vzduchu udělají dobře i nekuřákům.

Brada a okolí úst

Hlavně v zimním období si pravidelně měňte šálu, do které se v mrazivém počasí choulíte. Vřídky mohou vzniknout i kvůli hormonální nerovnováze. Pokud si často podpíráte bradu rukou, i to může mít za následek výskyt akné. Zkuste se tedy tohoto zlozvyku zbavit.

Okolí úst je spojeno i s trávicí soustavou, zejména s potížemi s nadýmáním či zácpou. Zvyšte proto přísun vlákniny a dopřejte si denně šálek zeleného čaje.

Pokud už vás nebaví maskovat pupínky korektory, vyrazte do boje s akné správnými kosmetickými produkty.

Foto: ČTK/CandyBox/J.M. Guyon