Přírodní kosmetika a její účinky, včetně těch omlazujících, jsou mým letitým koníčkem. Všimla jsem si, že domovem mnoha produktů, které mají skvělé výsledky, je slunné Řecko. A tak jsem se vydala po stopách…

Nechci tvrdit, že používání přírodní kosmetiky se vyrovná skalpelu plastických chirurgů, ale upřímně – většina zákroků “se pozná”. Pokud se vydáte cestou přírodní kosmetiky, nebudete v sedmdesáti vypadat na čtyřicet, ale pleť bude hydratovaná, pevná a zářivá, což vás přirozeně omladí, někdy i o mnoho let. Všimla jsem si, že v posledních letech se na český trh dostává hodně zajímavých přírodních produktů, které mají svůj původ v Řecku, a tak jsem se trochu porozhlédla… Řecká značka BioAroma má krásné a účinné produkty, za kterými se navíc skrývá zajímavý příběh. A tak jsem oslovila paní Moniku Petráskovou, která je výhradním dovozcem téhle voňavé kosmetiky a poptala se, co za kouzlo v sobě řecká kosmetika skrývá…

Řecká kosmetika se na poli přírodních produktů hodně prosazuje. Čím si myslíte, že je to dané?

Čistící maska ze zeleného jílu.

Ano, je to pravda a myslím, že je to tím, že Řecko má díky své geografické poloze opravdu co nabídnout. Pěstují se zde olivy, ze kterých se získává ten nejkvalitnější olivový olej – jedna ze základních surovin přírodní kosmetiky. Řecko je také plné bylin, některé jsou unikátní a nikde jinde na světě nerostou. Další silnou tradici má v Řecku včelaření a díky tomu dostupné další dvě přírodní suroviny používané v kosmetice – med a včelí vosk. Navíc výroba kosmetiky má v Řecku tradici, sahající až do tisíců let, před naším letopočtem. Například mínojská civilizace, která žila na Krétě zhruba 2 tisíce let př.n.l. vyráběla kosmetiku, kterou vyvážela i do Egypta.

Bioaroma neobsahuje vodu, což je docela neobvyklé. Není pak moc koncentrovaná?

BioAroma opravdu neobsahuje vodu a to z důvodů, aby nemusela obsahovat konzervační látky, když není v produktu voda, nekazí se. Kosmetika je koncentrovaná, ale je to její výhoda. Krému stačí nanést opravdu malé množství, na navlhčenou pleť a krém vám tak vydrží mnohem déle, než jste zvyklá u krémů, které vodu obsahují.

Četla jsem, že recepty, podle kterých byla vaše kosmetika vyrobená, se našly při archeologických vykopávkách. Je to pravda?

Je to tak, že náš 24h anti-aging krém byl právě inspirovaný recepturou, která se našla při archeologických vykopávkách a datuje se právě ke zmíněné mínojské civilizaci. S oblibou říkáme, že takovým krémem se pravděpodobně mazala i Kleopatra.

Na Krétě roste pověstné oregano, kterému se přisuzují mimo jiné i skvělé výsledky při léčbě rakoviny. Využíváte ho také? A řeknete nám o něm něco víc?

Asi myslíte bylinku Diktamos – oregano krétské. To je unikátní bylinka, která neroste nikde jinde na světě a obyvatelé ostrova ji využívají k mnoha účelům. V kosmetice se používá esenciální olej z této bylinky, který má na pleť až zázračné účinky. Pleť hojí, regeneruje, působí antisepticky a používá se jako anti-aging produkt. Dále se z diktamu dělají koupací odvary, které pomáhají při revmatismu a na prokrvení tkání. Popíjením diktama pak můžeme upravit trávení a různé žaludeční obtíže, dále pomáhá při kašli a onemocnění průdušek. Řekové si ho přidávají i do polštářků, díky kterým se jim dobře usíná. V neposlední řadě je diktamos vhodný jako bylinka na vaření a přidává se do omáček, polévek i salátů. V češtině máme pro oregano hezké slovo dobromysl, což samo o sobě naznačuje, že tato bylinka nám zlepší náladu a pozitivně ovlivňuje psychiku. V BioAromě se vyskytuje ve většině produktů.

U přírodní kosmetiky tak nějak „táhne“, když má firma, která ji vyrábí, zajímavý příběh a plusem je i to, když není příliš velká. Jak je to u vás?

Lidé chtějí znát původ produktů, které si kupují a není tomu jinak ani u kosmetiky. Je fajn vědět, kdo a za jakým účelem kosmetiku vyrábí. BioAroma je malá rodinná firma z Kréty, kosmetika se zde vyrábí ručně a tradičním způsobem. Myslím, že jejich energie a láska do práce vložená se pozitivně promítá do každého produktu. Navíc majitel firmy, pan Manoussos Pediaditis, každý rok odjíždí pravidelně meditovat do jednoho kláštera v horách a od tamních mnichů získal receptury na tradiční krétské masti, které jsou ověřené staletími a fungují.

Jaké produkty by měla dnešní žena použít, aby byla její pleť dostatečně ošetřená a peněženka neúpěla?

Karobový peeling.

Nemyslím si, že kvalitní péče o pleť nutně znamená vysoké finanční výdaje. Rozhodně základem zdravé pleti je její pravidelné, důkladné a přitom šetrné čištění. To je rutina, kterou by si měla osvojit každá žena. Večer po celém dni, ale i ráno po probuzení je důležité pleť očistit od všech líčidel, prachu, ale i potu a mazu, který se nám z pleti dostává na povrch. My v BioAromě nedáme dopustit na metodu čištění pomocí olejů. Je totiž fakt, že tuk se rozpouští opět v tuku a tak je vhodné na odlíčení použít nějaký kvalitní rostlinný olej, za studena lisovaný. Vhodný je třeba jojobový, avokádový nebo mandlový do kterých se dají ještě po kapkách přidávat esenciální oleje, jako levandulový a tea tree. Některé značky už mají odličovací oleje přímo namíchané, abyste si ušetřily čas. Olej pomocí prstů naneseme a krouživými pohyby zapracujeme do pleti. Pak obličej setřeme žinkou nebo houbičkami namočenými v teplé vodě. Po pravidelném čištění touto metodou se nám pleť opravdu viditelně zlepší. Na takto ošetřenou pleť pak doporučuji třeba některý z našich bezvodových krémů. Když si uvědomíte, že krému se nanáší množství velikosti čočky a krém vám tak vydrží až 3x déle než běžný krém, pak cena, kterou za kosmetiku dáte není nijak vysoká a kvalita je zaručená.

Na závěr se zeptám zda si myslíte, že přírodní kosmetika umí nahradit skalpely chirurgů? Poznáte rozdíl, když žena používá přírodní produkty a když ty nepřírodní?

Rozdíl na pleti při dlouhodobém používání přírodní kosmetiky je vidět, pleť vypadá zdravě a přirozeně. Samozřejmě mají na stav pleti vliv další faktory, jako je strava, hormony, životní prostředí a ve velké míře také stres. Žádná kosmetika vám sama o sobě nezaručí zdravou a bezchybnou pleť. Přírodní kosmetika určitě nedokáže nahradit skalpel chirurga. To také není účel. Kvalitní přírodní kosmetika dodá pleti vše potřebné, dokonale ji vyživí a podpoří ji, aby mohla sama fungovat tak jak má. A že s věkem přibývají vrásky? To je fakt, ale my v BioAromě se vrásek nebojíme a myslíme si, že ženy jsou krásné v každém věku, musí být ale spokojené, pak z nich krása vyzařuje a je úplně jedno, jestli mají vrásky nebo šediny.

Více o značce i produktech najdete na www.bioaroma.cz

Foto: Bioaroma

Léta se věnuje nejstarší medicíně světa ajurvédě, aromaterapii a józe a stále se zdokonaluje dalším studiem.