Sama jsem milovník a zastánce přírodní kosmetiky už mnoho let. Používám jenom „čisté“ produkty a myslím si že to má blahodárný účinek na naši pleť i tělo. Jak je to ale s tou „přírodou“ doopravdy?

Je jasné, že zákrok plastického chirurga nenahradí žádná kosmetika. Na vlastní oči, ale často vidíme, že když se to s plastikami přehání, je to spíše na škodu. Sama bych je, kromě zdravotních důvodů, nepodstoupila, ale nic proti nim nemám, jen si myslím, že zdravější styl života, žádné extrémy, a používání přírodních produktů nám můžou zlepšit zdraví a také ubrat pár vrásek, i když, čas holt nezastavíme. Ale opravdu byste chtěly v 70 letech vypadat na 40 let, je to vůbec normální? Oslovila jsem odbornici na přírodní kosmetiku, Moniku Petráskovou a dala jí slovo, aby vám vysvětlila, jak nejlépe schopnosti přírodních produktů využít a jak s nimi pracovat.

Pleť je jako zrcadlo, které odráží, co se děje uvnitř nás. Na její stav má vliv více faktorů. Čeho se tedy držet, aby si naše pleť udržela co nejdéle mladistvý vzhled? Sestavily jsme pro vás pět rad, které vám pomohou udržet pleť mladou a svěží.

Péče. Základem je důkladné a šetrné čištění pleti. Sáhněte například po tzv. oil cleansing method. Na navlhčenou pleť aplikujeme krouživými pohyby olej, dokud se nečistoty nerozpustí. Ty pak setřeme morkou teplou žínkou. Tato metoda nás dokáže při pravidelném používání zbavit černých teček. Následnou péči volí každý, podle svého typu pleti, ovšem je dobré mít na paměti jednu věc. Kůže je náš největší orgán a až 60 % látek, které na ní namažeme se dostane do krevního oběhu. Hodně běžné kosmetiky, a na ceně nezáleží, obsahuje plno syntetických látek, a některé z nich jsou prokazatelně toxické. V malém množství třeba neuškodí, ale jak to bude při dlouhodobém používání a v případě, když si spočítáme, kolik různých druhů produktů od zubní pasty, přes krém, šampon až po dekorativní kosmetiku používáme? Není náhodou, že se čím dál více dostává do popředí „čistá“ přírodní kosmetika. Příroda je totiž mocná a díky kvalitním rostlinným a vzácným esenciálním olejům a bylinkám si dokáže poradit s různými problémy, které ženy s pletí trápí. Taková kosmetika dokáže pokožce dodat veškerou potřebnou výživu, aby mohla dobře fungovat tak, jak má. Dnes je na našem trhu naštěstí dostupná i velmi kvalitní, přírodní kosmetika a proto doporučujeme, čtěte složení na obalech.

Každodenní péči je vhodné doplnit peelingem, abychom se zbavily odumřelých kožních buněk a pleť byla hezky prozářená. Peeling by neměl být moc hrubý a my bychom neměly moc tlačit, aby nám pleť nepoškodil. Majitelky mastnějšího typu pleti by si měly peeling dopřát jednou týdně, ty s pletí citlivou tak jednou za měsíc. Nikdy nenanášejte peeling na suchý obličej, vždy ho před použitím navlhčete vodou, bude to pro kůži šetrnější a také se s ním bude lépe pracovat. Nezapomínejme ani na pleťové masky. Zkuste si pro sebe najít jednou týdně půl hodiny a dopřát si s maskou i správný relax. Doporučujeme uvařit si dobrý čaj, připravit si nějakou klidnější hudbu, na vyčištěný obličej nanést masku a užít si tu chvíli sama se sebou a pro sebe.

A ještě jeden tip pro mladistvý vzhled a tím je obličejová jóga. Nevěřily byste tomu, ale takové krátké pětiminutové cvičení, prováděné pravidelně a dlouhodobě, umí s pletí zázraky. Posílí a zároveň nám protáhne jemné obličejové svaly. Dále se nám zpevní kontury a zmizí druhá brada.

Pitný režim. Žádný, sebevíc hydratační, krém nám vodu do pleti nedodá, tu si bere pleť zevnitř. Abychom ji měly vypnutou, musíme pít dostatečné množství čisté vody, případně ovocných a bylinných čajů. Úplně se vyhýbejme slazeným nápojům, omezme kávu, černý čaj a alkohol.

Pestrá strava. Hlavně ta čerstvá, bohatá na vlákninu a vitaminy. Neméně důležité jsou pro pleť omega-3 nenasycené mastné kyseliny, které jsou obsažené nejvíce v rybách, ořeších a semínkách. Pozor na diety, pokud bude naše tělo strádat, na pleti se to vždy projeví. A jací jsou největší škodiči pro naší pleť? Jsou to samozřejmě cukry, nasycené tuky a nadbytek soli.

Pohyb. Dostatečný pobyt a pohyb na čerstvém vzduchu nám okysličí krev a pokožka bude vypadat svěže a mít zdravou barvu. Pokud nejste vyloženě sportovní typ a běh, jízda na kole nebo běžky vám nic neříkají, postačí i dlouhé procházky. Pro hormonální rovnováhu, která je pro hezkou pleť důležitá je prospěšná například jóga.

Pozitivní myšlení. Je to tak, stres škodí nejen našemu zdraví, ale i pleti. Vyhnout se mu asi úplně nelze, ale když budeme myslet pozitivně, dokážeme se zasmát a nebudeme se stresovat se zbytečnostmi, budeme nejen šťastnější, ale i krásnější. Zde asi nejvíce platí, že krása ženy vychází zevnitř a když budeme samy se sebou spokojené, nikdo nám vrásky počítat nebude.

Foto: Profimedia

Léta se věnuje nejstarší medicíně světa ajurvédě, aromaterapii a józe a stále se zdokonaluje dalším studiem.