Po střední škole se chtěla podívat do zahraničí, sbalila si kufry, rozloučila se s rodiči a vyrazila za oceán jako au pair do Spojených států amerických. „Žila jsem v rodině se 12 dětmi,“ začíná své vyprávění Kristina Pospíšilová, která teď radí zájemcům o au pair pobyty ve Student Agency.

Podle Kristiny Pospíšilové by nikdo neměl pobyt v zahraničí vzdávat dřív jak za 3 měsíce, přesně tak dlouho totiž prý trvá aklimatizace na nové prostředí. „Ačkoliv se to nezdá, jsou Američané jednoduše jiní. I já si musela zvyknout. Třeba na to, že mají běžně doma zbraně. Bydlela jsem v domě, kde měl otec od rodiny na své zbraně celý jeden pokoj,“ popisuje první dojmy rodačka z Kutné hory.

Rodině pomáhala s celkem dvanácti dětmi. „Neměly moc kamarádů. Když přišly ze školy, pomáhaly rodičům. Dům byla vlastně taková zemědělská usedlost, kde bylo hodně práce. Ta moje byla ale hlavně péče o děti, jejich úkoly a tak podobně,“ vysvětluje.

S rodinou vydržela téměř dva roky. Běžný program au pair je přitom na rok. „Au pair může prodloužit i v jiné rodině. Nemusí zůstávat jen u té jedné. Podmínkou je, že musí úspěšně ukončit program, tedy studovat v USA a vydržet tam rok, studium je podmínkou,“ upřesňuje Kristina, která studovala výtvarný obor.

Po návratu z USA se v České republice zdržela jen týden a hned mířila do Nizozemí, prý v rámci aklimatizace. „Nejdříve západní Evropa, pak až Střední. V malém městě kousek od Amsterdamu hledal au pair bývalý fotbalista Ajaxu Amsterdam a jeho žena. Starala jsem se o dvě malé děti a také pěti letého, strašlivě rozmazleného chlapce. Byl závislý na cukru a dělal si co chtěl,“ vypráví o druhé zkušenosti Kristina.

Situaci neulehčoval ani všudypřítomný televizní štáb, který točil reality show o životě hvězdného fotbalisty. „Nejdříve všude jen chodili s kamerami, pak je namontovali i v pokojích a prostě sledovali, co se děje. Když začala sledovanost klesat, ptali se nás na návrhy, jak ji zlepšit. Z legrace jsem řekla, že by to chtělo nějaký zvrat, třeba by mě mohli vyhodit… No a oni to udělali,“ popisuje předčasný konec spolupráce.

Mimo kamery ale zaměstnavatelé poděkovali Kristině za její péči a pochválili ji. „Pobyt se mi, i když s hloupým koncem, líbil. Teď mám možnost poradit a pomoc těm, kteří se chtějí za podobnou zkušeností vypravit,“ dodává.

A co radí zájemcům o pobyt, který za ní teď míří do Student Agency? „Jednoznačně ať jedou, je to skvělá zkušenost. Kdo neumí moc dobře jazyk, zlepší si ho. Zároveň vás takový pobyt naučí samostatnosti,“ shrnuje Kristina.

Redakce magazínu ŽENY DÍVKY.