Říká se, že láska hory přenáší. Ale jak to vlastně vůbec s láskou je? Jak ji vůbec poznat a rozeznat od dočasného poblouznění nebi zamilovanosti? Ve filmech a knihách se to zdá být přece snadné, jenže vše, co je v životě významné, co ho mění si žádá úsilí. Láska není jednoduchá a mělo by se o ni pečovat.

Jak to s láskou tedy je? Když jsme zamilovaní, prožíváme nejvíce vzrušující pocit na světě. Všichni to asi dobře známe, ten pocit, kdy nám hoří tváře, srdce buší rychleji než obvykle, zažíváme příjemné šimrání v žaludku, podlamují se nám kolena. Jsme okouzleni, očarováni a polapeni tím druhým. Je to překrásné a úžasné a my z toho nechceme nikdy ven.

Zamilovanost je euforie. Je to vzbouření našich citů, máme pocit, že lítáme v oblacích a děláme věci, které bychom jindy nedělali. Jsme nadšeni z každé maličkosti. Nepřipouštíme si jakékoli zlo. Jenže hranice absolutního štěstí a absolutního zoufalství jsou tak strašně blízko sebe. Jenže, pak se něco stane, vy prozřete a člověku se najednou zdá až neuvěřitelné, že vůbec promluvil a byl v jedné posteli s někým, kdo je tak nesympatický a na první pohled povrchní. Právě tehdy poznáme, že jsme prožili zamilovanost ne hlubokou lásku.

Když zmizí zamilování…

Zamilovanost pomine, dle odborníků, už za pár měsíců, nejdéle do dvou let odkráčí pryč a vy na ni zapomenete a víckrát se k ní nevracíte. Kdežto láska nám rozšiřuje hranice. Nic nám nedává tak silný pocit, že všechno na světě zvládneme, jako je skutečná láska. Dodává nám svobodu, nabíjí nás a my jsme kvůli ní schopni pokořit celý svět.

Ať už vztah vyjde nebo ne, bude ten dotyčný pravděpodobně láskou vašeho života. Budete na něho myslet v dobrém i zlém, budete mu chtít pomáhat, trávit s ním volné chvíle, budete od něho cítit, že vás miluje až navěky. Že je opravdu schopen pro vás skály lámat a to samé chcete dělat pro něho vy. Budete se s ním cítit sami sebou, bude vám naslouchat a bude vůči vám velkorysý. K vaší práci k vám samotným. To vše s láskou můžete zažít. A tady je důležité, že toto vše není samozřejmé a je nezbytné o lásku vzájemně pečovat. Protože pokud tak nečiníme, může nastat to, že i velká láska může vypršet a může ji překazit cokoliv dalšího. Pak se může stát, že se i taková láska může změnit až v nenávist.

Jde totiž o velmi silné emoce, a když vás zklame ten, koho vášnivě milujete, je to k nenávisti už jen malý krůček. Všichni si asi vybavíme slavný film Válka Roseových, kde velká láska přešla v nenávist jednoho k druhému do takové míry, že celý jejich romantický příběh skončil tragicky. A určitě to ani jeden z nich neplánoval a možná nakonec toho oba hořce litovali.

Foto: depositphotos/ArturVerkhovetskiy

Je Gestalt koučem a zabývá se dále studiem Gestalt terapie. Praktikuje aromaterapii a má ráda, když může svým dotekem pomoci lidem při jejich cestě ke zdraví a celkové harmonii, proto pracuje s technikou AromaTouch. S radostí se také podílí na projektu Rozšířená rodina. Ve volném čase cvičí jógu, čte odbornou literaturu zaměřenou převážně na osobní růst, ráda píše, cestuje, má ráda kulturu a umění.