Tom Cruise, John Travolta i nová hvězda Elisabeth Moss z úspěšného seriálu Příběh služebnice jsou prominentní hollywoodské celebrity patřící k praktikujícím scientologům. Členům podivného náboženského hnutí, které čelí tolika skandálům, že vydaly na pár knih i dokument. Hollywoodských kultů a sekt je však více. A jejich „ovečky“ se mají čeho bát.

Tatáž situace se opakuje každý rok, naposledy zrovna před pár dny… Herec Tom Cruise uvádí do kin svůj nový hřmotný blockbuster, ať už jde o Mumii, další díl Jacka Reachera, nebo novou epizodu Mission: Impossible, a objíždí s nimi svět. Zdraví se s fanoušky na premiérách v Šanghaji i Londýně, dává rozhovory, účastní se talk show. Jenže na propagačním kolečku, které Cruise nedávno absolvoval s červencovou premiérou Mission: Impossible – Fallout, je něco podezřelého. I slavní moderátoři jako Jon Stewart se herce totiž ptají maximálně na náročnost tréninku, který musel před natáčením akčního spektáklu absolvovat. Nad hercem se ale vznáší obří otazník. Přesněji dotaz na „jeho“ scientologii, na bizarní, manipulativní církev, mezi jejíž prominentní členy se Cruise dlouho počítá. Podle mnoha svědectví i šokujícího televizního dokumentu Going Clear by se pravděpodobně měl z několika věcí „vyzpovídat“. Jenže na církev se ho už léta nikdo z novinářů neptá. Má se obecně za to, že kdo chce rozhovor s Cruisem, musí podepsat, že se na zmíněné téma nebude vyptávat. Kde se taková nechuť mluvit o zvláštní církvi bere? A co milovaná celebrita provedla?

Tom Cruise.

Napíchnutá Kidman

Zakladatelem církve, která je z těch kontroverzních asi nejpopulárnější mezi celebritami, byl spisovatel L. Ronald Hubbard, průměrný autor sci-fi literatury. Až současný vůdce David Miscavige ale udělal z instituce mega vlak, jenž „vezl“ kolem roku 2000 desetitisíce členů. Scientologie věří v očištění duše a navrácení „do její původní podoby, která až pak může využít plný potenciál“. Zvláštní a dostatečně vágní, nicméně církev už vydělala stamiliony dolarů díky primitivnímu detektoru lži, za jehož pomoci se mohou lidé zbavit svých traumatických zážitků. A realita? Ve skutečnosti poskytnou tito důvěřivci scientologickým vůdcům obrovsky nebezpečnou munici; osobní informace.

A Cruise? Ten má být hned po Miscavigeovi druhou nejvýznamnější osobou scientologie, herec si údajně nechal církví jako její vlajková loď zcela ovlivňovat soukromý život. Vlastně veškerý život. Když se ženil s herečkou Nicole Kidman, v ústředí církve – z dostupných informací – panovalo výrazné zděšení, neboť Nicolin otec byl v Austrálii významným psychologem. A zmíněná církev tuto vědu neuznává. Herečce se podle dokumentu Going Clear navíc podařilo Cruise na několik let od domovské kapličky odlákat, což mělo Miscavigeho nakrknout ještě více. To byl důvod, proč na Kidman nasadil tým soukromých detektivů a samotným Cruisem jí nechal „napíchnout“ telefon. Manželství se rozpadlo.

Puritánská výchova…

Aktuálně se snáší kritika na herečku Elisabeth Moss, která rovněž patří mezi členy scientologie. Pikantní je, že zároveň hraje hlavní roli v nejúspěšnějším seriálu poslední doby Příběh služebnice, který se odehrává v dystopické Americe, kde vše ovládá militantně konzervativní, sadistická náboženská sekta. A její postava nedobrovolné konkubíny proti ní bojuje. Co říci? Její fanoušci upozorňují, že je to od umělkyně trochu pokrytecké, sama herečka se ale nechala na Instagramu slyšet (vidět), že scientologie je ve skutečnosti mírumilovné náboženství, zcela v protikladu zlé image, kterou jí vytvořilo okolí… Církev ostatně před pár týdny založila vlastní televizi, která je určena velkoryse a primárně pro nečleny. A opět, veškerá obviněná odmítá. V Hollywoodu se to podivnými kulty hemžilo už v minulosti, před desítkami let. Sebestřednost zde soustředěných exaltovaných nevyrovnaných slabochů, jejich touha po síle, po tom, být slavný, být vidět… je pro ně celkem dobrá živná půda. Spekuluje se, že herečtí bratři Phoenixové se už v 70. letech stali obětmi sekty Děti Boží (Children of God), která měla nabádat své členy k tomu, aby měli co nejvíce sexu, a to i se svými vlastními dětmi. Jak přirozené, že? Joaquin Phoenix (Vesnice, Gladiátor) se nechal slyšet, že jeho rodiče mu nic neudělali, jeho bratr River ale uvedl, že sekta je „odporná a ničí lidem životy“. Pak dodal, že byl zneužit ve čtyřech let. Herec zemřel na předávkování drogami ve svých třiadvaceti, ještě předtím sdělil, že se ono šílené dětství snažil z paměti vytěsnit.

Elisabeth Moss.

Očekává se Tarantino

Herečka Glenn Close (Stepfordské paničky, 101 dalmatinů) zase vyrůstala v přísně puritánském náboženském hnutí Morální znovuvyzbrojení, které ji nutilo cítit se provinile vůči jakékoli touze, a až do dvaadvaceti let jí diktovalo, jak má žít. „Celá léta jsem nemohla věřit svým instinktům, protože mi veškerou víru diktovali,“ přiznala Glenn Close, která dospívala ve Švýcarsku v komunitě konzervativních a přísných křesťanů. U Ženevského jezera v obci Caux žila s otcem Williamem Taliaferrem Closem a dalšími stoupenci kultu Morálního znovuvyzbrojení, který založil na počátku druhé světové války americký evangelický kněz Franklin Buchman. Z hnutí, kam ji přivedl otec, odešla. Členem hnutí Křesťanská věda (Christian Science) má být Val Kilmer (Alexander Veliký). Tento spolek pro změnu nevěří v sílu léků, ale modliteb. Kilmer podle slov Michaela Douglase odmítl léčbu rakoviny hrtanu – herec nejprve tvrdil, že má oteklý jazyk, pak rakovinu přiznal a až poté se začal léčit. V posledních filmových rolích jej však už předabovávají. Amerikou nedávno také pořádně zahýbala kauza herečky Allison Mack (Smallville), jež měla lákat ženy do sexuálního spolku pod záminkou kurzů osobnostního rozvoje. Ženy pak sloužily jako otrokyně jistému Keithu Raniereovi a získávaly tituly jako „otrokyně“ či „paní“ podle toho, jak postupovaly v pyramidové struktuře organizace. Herečka už byla obviněna ze spiknutí a kuplířství; jí samotné i kumpánům hrozí desítky let za mřížemi. Režisér Quentin Tarantino potom na příští rok chystá horečně očekávaný film Kdysi dávno v Hollywoodu, jenž se má zaobírat asi nejvíce nechvalně proslulým losangeleským kultem všech dob, totiž „Rodinou“ Charlese Mansona. Dne 9. srpna 1969 si herečka Sharon Tate užívala klidný večer se třemi přáteli ve svém losangeleském domě. Její partner, režisér Roman Polański, zrovna točil v Londýně a za tři měsíce se jim mělo narodit dítě. Do domu náhle vtrhli čtyři lidé, začali mluvit o „ďábelském poslání“ a herečku spoutali. Přátele jí před očima postupně ubodali, ona sama prosila o život svůj i nenarozeného dítěte. Slitování se nedočkala, vrazi jí zasadili šestnáct ran nožem… Na bestiální výpravu je vyslal zmíněný Manson, šílený sektář, k němuž na opuštěném ranči vzhlížela jeho „Rodina“ přívrženců jako k mesiášovi, který chtěl rozpoutat rasovou válku. Děsivé řádění skupiny psychopatů se vepsalo do historie. Manson se stal v určitých kruzích popkulturní ikonou, lidé nakupují woodoo panenky, které vyráběl ve vězení, i zubní protézy, které tam nosil. Bizarní sekty se kolem Los Angeles už pravděpodobně nevyskytují, jejich odkaz ale (bohužel) žije dál.

 

Autor: Jan Škoda

Foto: Profimedia

Společensko-reportážní týdeník, přinášející profilové a exkluzivní rozhovory, domácí i zahraniční reportáže, příběhy zajímavých a neobyčejných lidí.