Poslední dny lámou teplotní rekordy. Přežít ve vyhřátých bytech nebo přechody z domova do práce není snadné. Máme pro vás pár tipů, jak se s horkem poprat se ctí…

V hlavní roli máta

Nenápadnou bylinku znáte všichni, možná jste ale nevěděli, že právě ona umí s vedrem „zabojovat“ velmi dobře. Kupodivu ledová voda s mátou není to pravé. I když to zní v tomhle horku divně, mnohem účinnější je vlažná voda nebo voda pokojové teploty do které dáte pořádnou snítku bylinky. Ideální je dát mátu do džbánu a nějakým šikovným kuchyňským nástrojem ji promačkat, aby pustila šťávu. Obohatit ji můžete i citronem – zalít vodou a chladit se popíjením téhle mátové směsi. O třídu výš je pak éterický olej z máty, který ochlazuje výrazně účinněji. Můžete kapku mátového oleje nakapat do dlaní, rozetřít a také trochu z dlaní vdechovat, budete mile překvapeni chladivým efektem. Výborný je i difuzér, do kterého se nakape pár kapek mátového oleje. Kamarád aromaterapeut radí nakapat mátu na „palubní desku“ vyhřátého auta – dost rychle se pak prostor ochladí. Mým tipem je pak mátový hydrolát – květinová voda, kterým v parnu i během chůze po ulici můžete chladit obličej a vlasy. Funguje velmi dobře a seženete ho například na www.aroma-atelier.cz.

Jde to i bez klimatizace

Horkem skoro praskají okenní tabulky a my se přesto otrocky přikrýváme peřinou, která nás hřeje i v zimě. Zapomeňte i na tenčí deky a inspirujte se u horkem protřelých národů, jako jsou třeba Španělé. Deky a peřiny vyměňte za chladivé prostěradlo a noci budou hned veselejší. Stejně tak je dobré zapomenout na větrání bytu, na které jsme jinak zvyklí. Během parných dnů zabedněte byt od časného rána, zatáhněte ideálně tmavé závěsy a větrat začněte až kolem půlnoci, kdy se vzduch – byť jen trochu – ochlazuje. Pokud nedokážete spát bez pyžama, dbejte na to, aby byl váš noční úbor ze savého, nejlépe přírodního materiálu, který vám pomůže s nadbytečným pocením. Před spaním doporučujeme vlažnou sprchu zakončenou studenou tečkou. A v ložnici není špatné mít malý větráček, před který dáte předtím, než jdete spát, malou misku s ledem – hezky se ochladí místnost i bez klimatizace. Dobré je spát na boku, tělo tak „chytne“ větší nápor osvěžujícího vzduchu a menší část kůže je ve spojení s vyhřátým prostěradlem.

Bojujte správnou stravou

Zní to legračně, ale s vedrem se dá bojovat i jídlem, tedy základem je se nepřejídat, malé porce a poloprázdný žaludek pomáhají i proti parnu. V Čechách to není běžné, ale ve vedru je lepší jíst tepelně upravenou, ale lehkou stravu než, saláty. Pokud ale máte potřebu malého salátu a na nic teplého vás neužije, dobře. Přesto doporučujeme vyzkoušet malý trik s čili papričkami – zní to divně? Asi ano, ale v horké Indii je pálivé jídlo základ, dokáže totiž rychle vyrovnat teplotní rozdíly a tělo ochladí rychleji než třeba ledové nápoje, i když to tak v prvních minutách nevypadá.

Foto: profimedia

Léta se věnuje nejstarší medicíně světa ajurvédě, aromaterapii a józe a stále se zdokonaluje dalším studiem.