Příčiny vzniku jsou různé, někdy může být příčinou hygiena, jindy sex nebo hormonální změny. Kandidóza však může vzplanout i bez objasnění objektivní příčiny. Téměř tři čtvrtiny žen se s nimi ve svém životě setkají a téměř polovina z nich na ně trpí opakovaně. Kvasinky patří do říše hub, které v přírodě rozkládají těla uhynulých rostlin a živočichů na jednotlivé elementy, z níž se pak zrodí nový život.

Za běžných podmínek se rychle množící se kvasinky s naším tělem přátelí, jsou ovšem situace, kdy tento dobře fungující vztah narušujeme. Kvasinky jsou součástí poševní mikroflóry bez toho, aby způsobovaly nějaké potíže. Problém nastává v okamžiku, kdy dojde k jejich přemnožení. Nepříjemný výtok a úporné pálení a svědění. Jaké indicie nám napoví, že není v našem těle něco v pořádku?

Příznaky kvasinkové infekce

Často se jedná o bílé poševní výtoky, svědění a pálení pohlavních orgánů. Neodolatelná chuť na sladké. Pálení při močení, bolestivý pohlavní styk. Zarudnutí a otok pochvy a zevních pohlavních orgánů a pokles libida.

Co způsobuje přemnožení kvasinek?

Antibiotika, léky, které hubí kromě škodlivých bakterií i ty zdravé, díky tomu se kvasinkám daří přemnožit. Hormonální antikoncepce vytváří v těle žen hormonální nerovnováhu, která je přátelská ke kvasinkám. Stres, těsné oblečení, nesprávná hygiena, mužský pohlavní sekret. Velká spotřeba cukru. Snížená imunita. Časté koupání s použitím parfémovaných mýdel, pěn do koupelí a sprchových gelů.

Jak se přemnožených kvasinek nejlépe zbavit

Důležité je upravit jídelníček. Neustálá chuť na sladké nebo pečivo je znamením, že přemnožené kvasinky potřebují palivo pro svůj život. V lékárně se dají sehnat krémy bez předpisu, které proti těmto plísním bojují. Vaginální čípky, stejně jako krémy, i čípky léčí kvasinkovou infekci při přímém kontaktu s plísní, která ji způsobuje. Volně prodejné čípky se užívají jeden až sedm dní. Existují také léky ve formě tablet, ale nejsou tak běžné, jako krémy a čípky a většinou nejsou dostatečně účinné, aby vás zbavily silnějších infekcí. Doporučuje se vyvarovat alkoholu, potravin a nápojů s obsahem cukru a umělých sladidel, rafinované uhlohydráty a potraviny s vysokým obsahem kvasnic. Vitamín C neboli kyselina askorbová, je důležitý přírodní antioxidant, který podporuje imunitní systém. Jezte 250 ml bílého, neslazeného jogurtu denně a předcházejte vzniku kvasinkové infekce.

Bylinky proti kvasinkám

Bříza bělokorá – z mladých čerstvých, nebo sušených listů si lze připravit koupel či čaj.
Čekanka obecná – z natě si můžeme udělat čaj či tinkturu. Pomáhá při kožních problémech.
Podběl lékařský – čaj z květů.

 

Foto: pixabay/mohamed_hassan/JeongGuHyeok/scym