Žádné podnikání není procházka růžovou zahradou a dříve či později přijdou chvíle, kdy nebudete vědět, kam dřív skočit. Dlouhodobý stres však může snížit vaši efektivitu. Přečtěte si pět tipů, jak stres účinně zvládat.

Samozřejmě netvrdíme, že lze stres z života úplně vynulovat. V malé míře může navíc nastartovat vaši výkonnost a pomoct překonat prokrastinaci. Pokud jste se ale třeba před nedávnem rozhodli koupit s.r.o. a rozjet svoje podnikání naplno, budou se vám tyto rady bezpochyby hodit.

Time management

Jedním z důležitých aspektů podnikání je stanovení času, kdy se budete zcela věnovat práci a kdy naopak rodině, koníčkům apod., aby nedocházelo k situaci, že ještě během rodinné večeře budete psát pracovní emaily nebo naopak nezvládnete za den dokončit ani úplné minimum pracovních úkolů. Práci byste si měli rozdělit do několika delších či kratších bloků tak, abyste pracovali v dobu, kdy jste nejproduktivnější. Pro někoho to může být brzo ráno, někdo jiný třeba upřednostní noční klid. Důležité je však stanovit si určitá pravidla a ty pak proměnit v návyk, aby přílišná snaha na jejich dodržování neodváděla vaši pozornost od skutečné práce.

Priority

Účinným pomocníkem pro zvládání pracovní zátěže může být také dobře zpracovaný to-do list, v němž si jednotlivé úkoly seřadíte podle relevance a jejich časové náročnosti. Když začnete den tím nejnaléhavějším úkolem (který zároveň bývá i tím, do kterého se musíte nejvíc nutit), bude se vám po zbytek dne pracovat mnohem snáz. Nesplněné úkoly pak jednoduše přesunete do to-do listu na další den, a tak se vám nestane, že na něco zapomenete.

Relax a pravidelný pohyb

Po dokončení pracovních úkolů byste měli změnit prostředí a věnovat čas svým koníčkům, ideálně něčemu odlišnému od vaší práce. Můžete vyrazit na procházku s rodinou, začíst se do knihy, setkat se s přáteli nebo si zasportovat. Důležité je takzvaně vypnout, přijít na jiné myšlenky, zaměstnat svůj mozek činností odlišnou od té, která je náplní vaší práce. Zejména pohyb je jedním z nejlepších způsobů, jak se zbavit stresu a podpořit svou psychickou pohodu.

Spánková hygiena

V neposlední řadě nesmíme zapomínat na náš spánek, během něhož dochází k celkové regeneraci organizmu. Nestačí však jen snažit se dodržovat doporučený počet hodin, důležitá je i jeho kvalita. Tu lze podpořit tím, že budete chodit spát a vstávat každý den v přibližně stejnou dobu, vyhnete se před ulehnutím alkoholu a pokusíte se omezit modré světlo z obrazovek.

Poslouchejte své tělo

Závěrem nezbývá než doporučit, abyste vnímali svoje pocity a naučili se porozumět signálům vašeho těla tak, abyste rozeznali únavu od lenosti v momentě, kdy se vám něco nechce, ale naopak umět si říct dost, když přijde vyčerpání.