Dobrý den, jsem studentkou posledního ročníku vysoké školy. Můj spolužák, se kterým se již nějakou dobu přátelím, mi začal z ničeho nic nadbíhat a zvát mě na společné výlety a večeře. Já ho však mám opravdu ráda jako kamaráda. Zkoušela jsem mu to vysvětlit, ale bohužel to zřejmě nepochopil a stále se mě snaží kontaktovat a nadbíhat mi. Já se mu snažím již vyhýbat jak se dá, ale kdykoliv ho ve škole potkám, tak má vůči mně poznámky a před spolužáky o mě špatně mluví. Jsem z toho znepokojená a obávám se, že budu muset zasáhnout razantněji a jasně mu oznámit, že si nepřeji, aby mě tímto způsobem obtěžoval. Poradíte mi prosím, co mám dělat dále? Někdy si už nejsem jista, zda jednám správně.  Andrea, 24 let.

Milá Andreo,to co popisujete je velmi nepříjemné a dalo by se říci, že jedná ze strany vašeho spolužáka o stalking. Stalking je nevhodné chování projevující se zejména opakovaným sledováním, nechtěnými kontakty (sms zprávy) a dlouhodobým sledováním aktivit určité osoby. Takový zájem cílenou osobu, tudíž vás, velmi obtěžuje a narušuje její soukromí a vzbuzuje u ní strach. Být vámi, tak vašemu spolužákovi, jak sama říkáte, dám jasně najevo, že o jeho přítomnost ani jeho vzkazy nemáte zájem. Klidně to udělejte i písemnou formou. Pokud by vás nadále kontaktoval, tak určitě zajděte za někým z vedení vaší školy a o této skutečnosti je obeznamte. Zdá se, že jste vašemu spolužákovi zřejmě zlomila srdce a on měl jiné představy, než vy.  Je to náročné, ale věřte, že i jeho to jednoho dne přejde. Přeji vám mnoho sil a hlavně již zasloužený klid.

Máte pro Andreu vlastní radu? Napište do komentářů.

Potřebujete sami poradit? Napište Martě na marta.medilkova@centrum.cz

Foto: depositphotos/mrkornflakes

Je Gestalt koučem a zabývá se dále studiem Gestalt terapie. Praktikuje aromaterapii a má ráda, když může svým dotekem pomoci lidem při jejich cestě ke zdraví a celkové harmonii, proto pracuje s technikou AromaTouch. S radostí se také podílí na projektu Rozšířená rodina. Ve volném čase cvičí jógu, čte odbornou literaturu zaměřenou převážně na osobní růst, ráda píše, cestuje, má ráda kulturu a umění.