Dobrý den, jsme spolu s přítelem více než rok. Od začátku máme spolu stanovena jasná pravidla našeho fungování. Přesto jsem nesčetněkrát zjistila, že mi přítel lže a nemluví o věcech narovinu. Nejsou to důležité věci, ale čím dál tím více si začínám říkat, zda tohle všechno má smysl. Někdy si připadám jako jeho máma než jeho partnerka. Řeším za něho věci a on vše nechává na mě. Je toho nějak moc co mi vadí, ale samozřejmě si někdy kladu i otázku, zda není chyba ve mně a on se chová takto pouze se mnou. Už nevím kudy kam, proto se obracím na vás. Děkuji,Tereza.

Milá Terezo, nemohu se ubránit myšlence, že musíte řešit partnerovy problémy více, než je řeší on sám. To musí být velmi vyčerpávající, hlavně po psychické stránce. Připadá mi z toho co píšete, jakoby přítel nechával vše na vás, tudíž nenesl za sebe zodpovědnost. S tím může souviset i jeho lhaní a vyhýbání se odpovědím. Zkuste trochu od něho poodstoupit, jsou to předně jeho problémy a ne vaše. A dokud se jim nepostaví čelem, nevyřeší se. Ve vztazích můžeme mít často pocit, že našemu partnerovi nejlépe pomůžeme tak, že za něho jeho problémy vyřešíme. Je to tzv. páchání dobra. Mnohdy však může pomoci právě naopak. Zkuste si „opatrně“ o všem s přítelem promluvit. Otevřete téma důvěry ve vztahu a pokuste se zjistit, co by vašemu příteli pomohlo mít ve vás důvěru a proč ji nemá a tudíž má potřeba lhát a vyhýbá se odpovědím. Je to složité, ale věřím, že pokud budete touto cestou s partnerem pracovat, vše se brzy vyjasní. Je však důležité, abyste nezapomínala i na sebe. Přeji ať se se vše brzy posune dále.

Máte pro paní Veroniku vlastní radu? Napište do komentářů.

Potřebujete sami poradit? Napište Martě na marta.medilkova@centrum.cz

Foto: ČTK/WAVEBREAK/Wavebreak Media LTD

Je Gestalt koučem a zabývá se dále studiem Gestalt terapie. Praktikuje aromaterapii a má ráda, když může svým dotekem pomoci lidem při jejich cestě ke zdraví a celkové harmonii, proto pracuje s technikou AromaTouch. S radostí se také podílí na projektu Rozšířená rodina. Ve volném čase cvičí jógu, čte odbornou literaturu zaměřenou převážně na osobní růst, ráda píše, cestuje, má ráda kulturu a umění.