Nevím, zda mi můžete pomoci… Žiji sama s malým dvouletým chlapečkem. S otcem dítěte jsme si dlouho nerozuměli, takže se odstěhoval a žije nyní v zahraničí. Já pociťuji, jak je to náročné vychovávat sama dítě. To jsem si vlastně nikdy neuměla představit. Řešila jsem hlavně, že je potřeba vyladit náš nefunkční partnerský vztah. Nyní mám obavu, jak to všechno sama zvládnu. Budu muset chodit do práce a babičky a dědečkové bydlí daleko od nás. No a co nyní s tím? Eva

Milá Evo,

je to opravdu velmi náročná situace a věřím, že se musíte cítit hrozně. Zprvu bych vám poradila, abyste se zkusila zamyslet nad tím, zda opravdu nemáte u příbuzných nějakou možnost pomoci. Potřebujete sama odpočinek a volno od běžných starostí. Pokud tuto možnost nemáte, zkuste pátrat ve svém nejbližším okolí. Zkuste být otevřená a navázat kontakty se sousedy a blízkými okolo vás. Třeba zjistíte, že někdo z nich je v podobné situaci jako vy. Nebo třeba není, ale může pomoci pohlídat syna, přinést nákup nebo se můžete domluvit na vzájemné pomoci a spolupráci. Stačí navázat důvěru a uvidíte, že někoho blízkého časem najdete. Váš syn bude mít pestřejší život a vy nebudete cítit, že jste na všechno sama. Přeji hodně štěstí a držím palce. Uvidíte, bude lépe.

Máte pro paní Evu vlastní radu? Napište do komentářů.

Potřebujete sami poradit? Napište Martě na marta.medilkova@centrum.cz

Foto: Depositphotos/SergIllin

Je Gestalt koučem a zabývá se dále studiem Gestalt terapie. Praktikuje aromaterapii a má ráda, když může svým dotekem pomoci lidem při jejich cestě ke zdraví a celkové harmonii, proto pracuje s technikou AromaTouch. S radostí se také podílí na projektu Rozšířená rodina. Ve volném čase cvičí jógu, čte odbornou literaturu zaměřenou převážně na osobní růst, ráda píše, cestuje, má ráda kulturu a umění.