Žijeme s manželem 10 let ve spokojeném vztahu. Máme dvě děti. Vše funguje dobře. O všem vzájemně komunikujeme, nejsou žádné problémy. Já jsem spokojená. Alespoň jsem si to tedy do této chvíle myslela a nějak v tom žila. Ale pomalu den ze dne se manžel začal chovat divně. Kupuje si nyní drahé značkové sportovní oblečení, začal běhat, pečuje o sebe jako nikdy předtím, „kašle“ na rodinu, tráví přesčasy v práci. A já jen „zírám“ a není mi z toho dobře. Zkoušela jsem se ho zeptat,  zda je vše v pořádku. A on tvrdí, že ano. Ale já cítím i vidím, že v pořádku není zhola nic.  Co mám dělat? Jsem bezradná. Veronika.

Milá Veroniko, to co popisujete, zřejmě vypadá, že má váš manžel krizi středního věku. Pokud je mu okolo 40 let a více, tak je to věk, kdy si muži často uvědomují, že mají mládí takzvaně za sebou a začínají přemýšlet  o tom co v životě dále. Většinou založili úspěšně rodinu, vybudovali dům, mají skvělou kariéru. Jejich chování bývá diametrálně odlišné, pro vás tak zarážející. Pokud o manžela stále stojíte, uděláte nejlépe, když ho necháte svým způsobem vybouřit. Je to těžké, ale věřte, že pokud je muž přece jen trochu nohama na zemi, přejde ho to. Určitě by bylo dobré kdyby váš manžel mohl o těchto věcech mluvit s nějakým jiným mužem, který si tímto obdobím již prošel nebo dnes již existují různé terapeutické výcviky, kde muži samotní svoji „krizi“ s druhými řeší. A vy zkuste být trpělivá. Rozumím vám, je to těžké. Pokud by však toto chování trvalo dlouho, začala bych o vašem vzájemném vztahu více hovořit.  Držím vám každopádně palce.

Máte pro paní Veroniku vlastní radu? Napište do komentářů.

Potřebujete sami poradit? Napište Martě na marta.medilkova@centrum.cz

Foto: Profimedia.cz

Je Gestalt koučem a zabývá se dále studiem Gestalt terapie. Praktikuje aromaterapii a má ráda, když může svým dotekem pomoci lidem při jejich cestě ke zdraví a celkové harmonii, proto pracuje s technikou AromaTouch. S radostí se také podílí na projektu Rozšířená rodina. Ve volném čase cvičí jógu, čte odbornou literaturu zaměřenou převážně na osobní růst, ráda píše, cestuje, má ráda kulturu a umění.