Dobrý den, jsem půl roku rozvedená. O rozvod požádal sám ex-manžel. Máme malou pětiletou holčičku a já ji mám v péči. Bývalý manžel si ji bere jednou za 14 dní a vždy jednou do týdne ji vyzvedává po školce. Občas jsou v kontaktu přes telefon. Vím, že se o tom píše, říkají to i odborníci a odborné knihy, ale já mám pocit, jako kdyby mezi námi bylo stále určité pouto. Tedy, spíše ex-manžel nás často sám od sebe kontaktuje, ptá se jak se máme a občas se i přeřekne a řekne, že jede s dcerou domů, když si ji předáváme. Je to normální? Já sama se to snažím neřešit, ale samozřejmě mě to svým způsobem také ovlivňuje, i když už ho mám v sobě citově vyřešeného. Ale stále si říkám, co to má znamenat a určitým způsobem mě to svazuje. Poradíte mi? Milada, 35 let.

Milá Milado, bohužel to, co píšete se stává dost často. Někteří lidé se i přes soudní rozhodnutí nerozvedou do konce života. Záleží jen na vás, jak máte svého bývalého manžela opravdu v sobě „vyřešeného“. Pokud jste spolu byli dlouhá léta, je těžké zpřetrhat pouto, i když to nebylo třeba zrovna ideální manželství. To je taková zákonitost, která se v lidské psychice děje. Pokud jste si jista, že už nechcete s vaším ex-partnerem nikdy nic mít společného, protože i to se stává a lidé se dávají dohromady i po rozvodu, měla byste mu říct, že to, že vám volá a má o vás starost, vám nedělá dobře a že je prostě konec. Pokud to však máte jinak, zkuste se sama zeptat, co vlastně chcete?! Nehleďte hlavně na okolí, co si o tom myslí ostatní a jděte sama za svým srdcem. To říkám otevřeně, protože spousta lidí dělá v životě věci jen proto, aby byli všichni okolo spokojeni a oni sami ne. No a pak to zkuste nějak krůček po krůčku řešit – hlavně s ním. A zjistit od něho, jak to vlastně má on sám. Není to jednoduché, ale věřím, že najdete cestu, jak to vše zvládnout. Držím vám k tomu palce.

Máte pro Miladu vlastní radu? Napište do komentářů.

Potřebujete sami poradit? Napište Martě na marta.medilkova@centrum.cz

Foto: depositphotos/gpointstudio

Je Gestalt koučem a zabývá se dále studiem Gestalt terapie. Praktikuje aromaterapii a má ráda, když může svým dotekem pomoci lidem při jejich cestě ke zdraví a celkové harmonii, proto pracuje s technikou AromaTouch. S radostí se také podílí na projektu Rozšířená rodina. Ve volném čase cvičí jógu, čte odbornou literaturu zaměřenou převážně na osobní růst, ráda píše, cestuje, má ráda kulturu a umění.