Pěkný den, Žaneto. Trápí mě asymetrie prsou. Mám pár kil navíc a docela viditelný rozdíl velikosti mezi levým a pravým prsem. Řekla bych, že to může být až o jednu velikost. Pro mě docela problém. Jak bych to měla řešit, jaké prádlo mi doporučujte a co plavky, aby to nebylo moc viditelné? Alena Š., Znojmo.

Milá Aleno, nejste v tom sama. Různý stupeň asymetrie prsou se vyskytuje u 70% žen. Je to zcela přirozený jev. Například levá polovina naší tváře je jiná než pravá, ani nos nemusí být symetrický, uši máme také rozdílné, občas máme levý bok jiný než pravý. Prsa ženám dorůstají do finální podoby mezi 18. a 23. rokem. Ale ani potom to není definitivní. Je to živá tkáň a de facto se nám mění celý život. Asymetrie prsou může být také typickým rodovým znakem, často bývá výraznější po kojení. Jen malé procento žen řeší tuto situaci invazivním způsobem (operací, implantátem), ostatní ženy s ní žijí docela spokojeně.

Pokud odhadujete, že velikostní rozdíl mezi prsy je u vás asi o jednu velikost, pak vám doporučuji u plavek vybírat takové modely podprsenek, které mají řasení a výrazné barevné vzory. Řasení elegantně vyřeší problémy s menší asymetrií a barevný vzor roztříští pozornost. Ideální jsou modely plavkových podprsenek, které mají spodní či boční část košů tence vyztuženou (samostatně všitý vyztužený díl, upevněný např. ke kostici a teprve přes něj je svrchní řasená látka). Takové zpevněné řasené koše dokážou zformovat hezký dekolt. Řasení pak pojme ten velikostní rozdíl, případně můžete manipulovat s velikostí vyztuženého dílku.

U prádla také existuje funkční řasení, častěji to ženy řeší podprsenkou push-up s odnímatelnými polštářky (vycpávkami). Přiznejme, že některé ženy nerady nosí push-up podprsenky a dávají přednost modelům s nevyztuženými koši, kde se, podle jejich názoru, prsa pohodlně usadí. Pozor však v případě větších prsou a výrazné asymetrie je takto rozdíl navenek občas viditelný.

Asymetrii řešíme hlavně v létě, kdy odhalujeme dekolty. Existuje hodně stylistických triků, jak asymetrii v našem outfitu opticky potlačit a zneviditelnit. Asymetrii můžeme řešit i pomocí tence vyztužených košů podprsenky. Podprsenku s tzv. T-švem (má koše ušité ze tří dílů do písmene T) koupíme podle velikosti většího prsu. U menšího pak mírně utáhneme ramínko. Pokud nepotřebujete podprsenku do dekoltu, ale stačí vám více uzavřená s vyššími koši (vhodná pro TOP velikosti), vyberte si opět velikost podle většího ňadra a u menšího jemně utáhněte ramínko. To kontrolujte vždy po 5-6 praních, zda se posunovač používáním nepřemístil.

Také můžete nosit designově uvázané šátky a šály, přes přiléhavý top si oblečte lehký kardigan, vestičku, sáčko, lehkou bundičku. Můžete zvolit halenky, šaty a topy na předním díle s „vodou“ či jiným efektním řasením. Asymetrie prsou se dá, jak vidno, technicky řešit. Občas je to jen náš „globální“ problém, kterého si nikdo jiný v našem okolí nevšiml, ačkoliv my s ním vstáváme a usínáme. Zkuste sipo ránu říct: „Dokonalé krásky jsou pro ty muže, kteří nemají fantazii.“

Potřebujete také poradit například s výběrem vhodného prádla? Napište paní Žanetě svůj dotaz a ona vám ráda pomůže váš problém vyřešit.

Profesionální stylistka prádla z Triola a.s. Na ŽenyDívky.cz pro vás připravuje módní poradnu.